56 - 55

27/11/2019 20:30 Elite League 19/20 4 40'

Eurobank181614856
Kaizen Gaming111817955

Για την τέταρτη αγωνιστική της Elite League η ομάδα της Union Eurobank υποδέχθηκε την ομάδα της Stoiximan και σε ένα δυνατό και κλειστό παιχνίδι κατάφερε να επικρατήσει με τελικό σκορ 56-55 με 3 εύστοχες βολές του Μυλωνά.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι δυο ομάδες έπαιξαν άμυνες man to man και με πλουραλισμό στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7-9. Στη συνέχεια της περιόδου όμως οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα κατάφεραν να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και πέρασαν μπρόστα με σκόρ 18-11, στη λήξη του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με σερί 3-9 μείωσαν το σκόρ σε 24-23 στο 15΄. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ανέβασαν ξανά τη διαφορά. Έτσι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου το σκόρ ήταν 34-29.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα σε ζώνη 2-1-2. Το παιχνίδι ήταν κλειστό και οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκόρ αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν πάντα να είναι απειλητικοί και δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει πάνω από τους 2 πόντους. Η περίοδος έληξε με σκόρ 48-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με 2 εξαιρετικές assist του Χεργκελετζή, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι με κακά ποσοστά έμειναν χωρίς σκόρ, ανέβασαν τη διαφορά. Με 1΄λεπτό να απομένει για την λήξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 0-5 και πέρασαν μπροστά με 53-55. Ο Μυλωνάς κάνει το 56-55 με 3 εύστοχες βολές και δίνει ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους με 32΄΄ να απομένουν για την λήξη. Οι φιλοξενούμενοι κερδίζουν φάουλ και ανανεώνουν την επίθεση αλλά παρότι κατάφεραν να πάνε σε lay up αστόχησαν και έτσι η Union Eurobank πήρε το ρόζ φύλλο με το σκόρ να παραμένει 56-55.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μυλωνάς με 15(1) πόντους και Κοζομπόλης με 10 ενώ από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν οι Παπαγιαννόπουλος με 13(2) και Δασκαλάκης με 9(1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αποστολίδης, Μπούκας