15/03/2022 19:00 Shipping League 21/22 14 40'

Minerva Marine1812231669
Arcadia2311151362

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 14ης αγωνιστικής για την Shipping League μεταξύ της  Minerva Marine και της Arcadia οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69-62.

Στην αρχή  του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι άμυνα ζώνης. Η ομάδα που μπόρεσε να βρει πιο γρήγορα τις ισορροπίες της στην άμυνα ήταν η Arcadia με 0-6 για να δεχτούν 5 μαζεμένους πόντους από τους αντιπάλους τους  και το σκορ ήταν  7-13 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι δυο ομάδες επιχείρησαν να επιτεθούν με σκοπό να διεκδικήσουν τα ηνία το οποίο σε πρώτο βαθμό έφερε την ισοπαλία σε 16-16  αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και σαν αποτέλεσμα  η περίοδος  έκλεισε με σκορ 18-23.

Στο 2o Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι για ακόμη μια φορά επιτέθηκαν με πλάνο, πέρασαν μπροστά  και το σκορ ήταν  27-25 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι, δεν επηρεάστηκαν από το προσπέρασμα από τους αντιπάλους και με σερί 7-0 μπόρεσαν να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά 30-34.

Στο 2o ημίχρονο, οι ομάδες γεμάτες ενέργεια έπαιζαν με γρήγορο ρυθμό και μεγάλη διάθεση για σκορ. Η επιθετικότητα των γηπεδούχων ήταν δύσκολη να απορροφηθεί από τους φιλοξενούμενους που έβλεπαν για ακόμη μια φορά να χάνουν το προβάδισμα αφού σε κάποιο σημείο δέχθηκαν σερί 8-2 και το σκορ ήταν  45-40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες σχετικά σίγησαν επιθετικά χωρίς να υπάρξει σημαντική μεταβολή στη μεταξύ τους διαφορά τους στο σκορ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 53-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 9-2 ώστε να αποκτήσουν μεγαλύτερο προβάδισμα και να ξεκινήσουν να έχουν παράσταση νίκης αφού με 5 λεπτά να απομένουν  για τη λήξη ήταν προηγούμενοι με 61-54. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους αλλά επιθετικά αδυνατούσαν να βρουν σκορ ώστε να πλησιάσουν και απειλήσουν για τη νίκη με την περίοδο να κλείνει με σκορ 69-62.

ΠΛΑΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ Ι. ( ΑΡΧΗΓΟΣ MINERVA MARINE)