01/12/2022 19:30 Shipping League 22/23 5 40'

Angelicoussis Group2218211778
EastMed916121451

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της πέμπτης αγωνιστικής μεταξύ της Angelicoussis Group και της Eastmed οι πρώτοι κατάφεραν και επέσπευσαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 78-51.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών αποφάσισαν να αμυνθούν με ζώνη για να καταφέρουν να πάρουν ένα αρχικό προβάδισμα στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ορμητικά και βρισκόταν μπροστά με 4-0 στο πρώτο λεπτό του αγώνα εκμεταλλευόμενοι το γρήγορο τέμπο. Η διάθεση τους αυτή συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά όπου διαρκώς έβρισκαν τρόπο να πληγώνει την αντίπαλη άμυνα με το σκορ να είναι 13-0 στα πρώτα 5 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπιζαν εμφανώς πρόβλημα παραγωγικότητας αφού τους πήρε 7 λεπτά να σκοράρω ποιοι έμειναν από νωρίς πολύ πίσω στο σκορ τελε 22 9

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες eastmed είχα ένα καλό ξεκίνημα με ένα σερί 7 πόντων που οδηγεί σε τους αντιπάλους τους σε τάιμ άουτ για να τους κόψουν τον ρυθμό αυτό φάνηκε ότι είχε αποτέλεσμα αφού με σερί 6 πόντων αποκατέστησαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και το σκορ ήταν 28-16 στα μισά της περιόδου. Οι γηπεδούχοι ανακατεύοντας συνεχώς την τράπουλα για να είναι πάντα ένα βήμα μπροστά άλλαξαν την άμυνά τους σε man to man που τους βοήθησε να αυξήσουν το υπέρ τους προβάδισμα με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 40-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Eastmed εμφανίστηκαν χωρίς συγκέντρωση και άστοχοι αφού για 3 λεπτά έμειναν στο μηδέν και βρέθηκαν από νωρίς εκτός διεκδίκησης του αγώνα με το σκορ να είναι 53-27 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι έκαναν προσπάθειες να κατεβάσουν τη διαφορά αλλά οι αιφνιδιασμοί των αντιπάλων τους που κατέληγαν στα καλάθια στάθηκαν εμπόδιο σε αυτή την προσπάθεια τους κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 61-37.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι παίκτες παρά το μικρό βάθος στο rotation τους τα έδιναν όλα χωρίς να κατεβάζουν το ρυθμό και αυτό καθρεφτίστηκε και στην παραγωγικότητά τους χάρη στην οποία ο πίνακας το σκορ έγραφε 73 42 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους κάτι το οποίο έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες της Εastmed να κατάφερουν να μειώσουν λίγο τη διαφορά κλείνοντας έναν κακό αγώνα για εκείνους με ήττα 27 πόντων 78-51