66 - 33

25/01/2024 21:00 Shipping League 23/24 7 40'

Angelicoussis Group1912251066
EastMed8581233

Στον Αγώνα της 7ης  Αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας Angelicoussis Group και της ομάδας Eastmed  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66-33.

Στο 1ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα ξεκίνησε να παίζει με man to man άμυνα ενώ η δεύτερη ομάδα άρχισε να παίζει σε ζώνη άμυνας. Η πρώτη ομάδα κατάφερε να κάνει ένα σερί 4-0 από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα όμως η αντίπαλη ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα (4-4). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν ακόμα περισσότερο την διαφορά κάνοντας ένα σερί 11-0 (19-8).

Στο 2ο Δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν γρήγορος και η πρώτη ομάδα ξεκίνησε πολύ πιο δυναμικά καθώς συνέχιζε τα σερί της 6-0 και 5-0 και αύξησε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο . Στην πορεία συνεχίστηκε η πίεση και η ανταγωνιστικότητα και κατάφεραν να περάσουν πολύ μπροστά(31-13).

Στο 3ο Δεκάλεπτο τα δεδομένα δεν άλλαξαν καθώς η δεύτερη ομάδα έδειχνε να είχε παρατήσει τα όπλα καθώς η δεύτερη ομάδα άνοιγε την διαφορά με αιφνιδιασμούς και κλεψίματα (56-21).

Στο 4ο Δεκάλεπτο η δεύτερη ομάδα κατάφερε και εκείνη από μεριάς της να κάνει ένα σερί 0-5 στα πρώτα λεπτά. Στην συνέχεια συνέχιζε όλο και πιο δυναμικά καθώς κατάφερε να κάνει ένα σερί 0-10 όμως δεν ήταν αρκετό γιατί η πρώτη ομάδα ήταν πιο αποτελεσματική και ήθελαν να κρατήσουν την διαφορά και έτσι κι έκαναν σφραγίζοντας έτσι την νίκη τους (66-33).

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γιαννοπουλοσ Μαρινοσ και Παπαιωάννου Σεραφείμ ( με 15 πόντους και οι δύο / 9 ριμπάουντ και 6 ριμπάουντ ο καθένας αντίστοιχα)  , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αντωνάκος Θεόδωρος (14 πόντους και 5 ριμπάουντ ) και ο Σεφεριάδης Χ. (8 πόντους και 6 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Eastmed να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Angelicoussis Group  να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.

Κουτρουμάνος Ζαχαρίας (Παίκτης Angelicoussis Group)