06/04/2023 19:30 Shipping League 22/23 14 40'

EastMed1921122072
Angelicoussis Group1116131454

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα πρωταθλήματος μεταξύ της Εastmed και της Angelicoussis Group, οι πρώτοι πήραν τη νίκη με σκορ 72-54.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να θωρακίσουν τις άμυνες τους. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τους γηπεδούχους να επωφελούνται από αυτό και να βρίσκονται μπροστά με σκορ 12-9 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα οδηγούσαν τις προσπάθειες των παικτών της Angelicoussis Group σε αστοχία και αύξησαν το προβάδισμά τους στο 19-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να βασίζονται στην καλή αμυντική τους λειτουργία για να προκαλούν το αντίπαλο λάθος στις πάσες και με τα κλεψίματα τους να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό και να αποκτούν double score στο εικοστό πέμπτο λεπτό του αγώνα 32-16. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να μειώσουν έστω και λίγο τη διαφορά στο 40-27, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Angelicoussis Group δυσκολεύονταν να βρουν το στόχο με χαρακτηριστικό τα 2 λεπτά που έμειναν στο μηδέν τα οποία δεν τους επέτρεψαν να μειώσουν περαιτέρω το σκορ το οποίο ήταν 48-36 στο 25o λεπτό του αγώνα. Είχαν όμως επιμονή στις προσπάθειές τους για να μπουν στο κόλπο της νίκης αλλά τα τελειώματα τους ήταν αναντίστοιχα της διάθεσής τους και έβλεπαν τη διαφορά να παραμένει σε διψήφια επίπεδα με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου 52-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Εastmed έθεσαν σε εφαρμογή το πλάνο εξασφάλισης της νίκης. Αξιοποίησαν τις πάσες τους που στόχευαν στον ελεύθερο παίκτη και διαδρόμους πετυχαίνοντας να αυξήσουν το προβάδισμά τους σε επίπεδα μη αμφισβήτηση της κυριαρχίας τους. Μέχρι να φτάσουμε στο 35ο λεπτό του αγώνα είχαν ένα επιμέρους σκορ 13-2. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τίποτα να μην μένει να κριθεί οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διασκεδάσουν κάπως τις εντυπώσεις πετυχαίνοντας κάποια τρίποντα προς το τέλος τα οποία έδωσαν μια πιο γλυκιά γεύση στην ήττα τους.