22/12/2022 19:30 Shipping League 22/23 7 40'

Angelicoussis Group1017101653
Kyklades Maritime1320182172

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της όγδοης αγωνιστικής μεταξύ της Angelicoussis Group και της Kyklades Maritime, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-72.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν να πάρουν ένα προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Οι παίκτες αποφάσισαν οργανωμένες επιθέσεις αυτό ήταν κάτι που λειτούργησε μόνο για τους φιλοξενούμενους που βρίσκονταν μπροστά με 4 -11 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν και έβγαλαν αντίδραση κρατώντας τους αντιπάλους τους στο μηδέν και πλησιάζοντας τους στον πόντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Angelicoussis Group προσπάθησαν να πιέσουν με παγίδες στην άμυνα, ένα πλάνο που απέτυχε καθώς οι αντίπαλοί τους πέτυχαν 14 πόντους και να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 18-25 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά με τους αντιπάλους τους να κόβουν τους αιφνιδιασμούς τους με φάουλ και το αποτέλεσμα στο ημίχρόνο να είναι 27-53.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι παίκτες της Kyklades, βελτιώθηκαν κυρίως στο επιθετικό κομμάτι και κατάφεραν να αποσπαστούν με διψήφια διαφορά από τους αντιπάλους τους προηγούμενοι με 32-43 στο 25 λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν μέσω 3πόντων να μειώσουν τη διαφορά αλλά ήταν ένα πλάνο το οποίο δεν λειτούργησε υπέρ τους καθώς αυτό βοηθούσε τους αντιπάλους τους να βγαίνουν πιο εύκολα στην επίθεση και να αυξάνουν την υπέρ τους διαφορά (37-51).

Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες της Kyklades, εκμεταλλεύτηκαν τις βιαστικές επιθέσεις και τα λάθη των αντιπάλων τους και παίζοντας πιο ήρεμα κατάφεραν να αποσπαστούν με 20 πόντους με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα (42-62) . Στα τελευταία λεπτά παρά τη διαφορά στο σκορ και οι 2 ομάδες πάλεψαν και είχαν επιμέρους σκορ 11-10 μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΜΑΡΓΩΝΗΣ Α. (ΠΑΙΚΤΗΣ ANGELICOUSSIS GROUP)

ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ. (ΠΑΙΚΤΗΣ KYKLADES MARITIME)