59 - 60

05/07/2024 22:15 Commercial League C Final Four 23/24 40'

Bureau Veritas813162259
AVIN188161860

Την πρόκριση στον τελικό της Super League  κατέκτησε η ομάδα της AVIN (3) κερδίζοντας με το οριακό 59-60 την ομάδα της BUERAU VERITAS (2) και θα αντιμετωπίσει την ACCENTURE στο μεγάλο τελικό με έπαθλο τον τίτλο του πρωταθλητή!

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπυ ανάμεσα σε δύο σπουδαίες ομάδες που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όπως φανερώνει εξάλλου και το τελικό σκορ.

Δυνατά και εντυπωσιακά ξεκίνησε η ομάδα της AVN τον ημιτελικό, με καλή κυκλοφορία και μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια. Πέτυχε 4 τρίποντα με τους Ξανθόπουλο, Μπάσνα και Σχινά (2) και κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (8-18).

Η BUERAU VERITAS μετά το κακό επιθετικά και αμυντικά πρώτο δεκάλεπτο ανάκαμψε. Πέτυχε εκείνη με τη σειρά της 3 τρίποντα με τους Νικολαρόπουλο (2) και Πίτο, έπαιξε καλύτερη περιφερειακή άμυνα και με ένα επιμέρους 13-8 έριξε στο ημίχρονο τη διαφορά στη μέση (21-26).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο. Και οι δύο ομάδες βελτιώθηκαν επιθετικά και έβγαλαν πάθος και ένταση. Η BUERAU VERITAS με τους Πίτο και Κοκκίνη πρωταγωνιστές και η AVIN με τους Σχινά και Μπάσνα σκόραραν από 16 πόντους με τη διαφορά να παραμένει στο +5 για την AVIN (37-42).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό. Η AVIN συνέχισε να έχει ένα μικρό προβάδισμα, πέτυχε μεγάλα τρίποντα με τους Ξανθόπουλο (2) και Λύρο, όμως ο Νικολαρόπουλος με ένα κρεσέντο του πετυχαίνοντας 8 σερί πόντους με 2 τρίποντα έφερε τον αγώνα στα ίσα (59-59). Ο Μανθιός με ½ βολές έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, με την BUERAU VERITAS να κάνει λάθος και να σπαταλά την τελευταία επίθεση με τη νίκη να πηγαίνει στα χέρια της AVIN!

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για έναν σπουδαίο ημιτελικό!

Οι Σχινάς, Λύρος, Ξανθόπουλος και Μανθιός οι κορυφαίοι της AVIN! Πίτος, Κοκκίνης και Νικολαρόπουλος οι καλύτεροι για την BUERAU VERITAS.