49 - 45

21/01/2024 15:00 Commercial League C 23/24 8 40'

Cepal1208141549
Boehringer0710190945

Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα της CEPAL με θύμα της την ομάδα της BOEHRINGER στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής με το τελικό 49-45 να φανερώνει πως η νίκη αυτή κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η BOEHRINGER μπορεί να ψάχνει ακόμη το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα όμως με η βελτίωση της είναι εμφανής και δε θα αργήσει να το πάρει.

Η CEPAL μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα με κλειστή άμυνα ζώνης και πολύ ενέργεια προηγήθηκε με 7-0, με την BOEHRINGER να μένει χωρίς σκορ για 5 λεπτά. Με τον Δερδενέ όμως να βρίσκει διαδρόμους κατάφερε να μην επιτρέψει στην αύξηση της διαφοράς με το δεκάλεπτο να λήγει με 12-7.

Η BOEHRINGER συνέχισε να είναι δυνατή στην άμυνα της και με ένα 0-6 σερί πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 12-13. Η πρωτοπορία άλλαζε συνεχώς χέρια με το ημίχρονο να λήγει με 20-17 για τους γηπεδούχους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο επιθετικά για τους φιλοξενούμενους, με την CEPAL όμως να ακολουθεί. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 3 τρίποντα, είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, ενώ η CEPAL κατάφερνε με καλάθια στο ζωγραφιστό να παραμείνει κοντά. Και πάλι η πρωτοπορία άλλαξε κάτοχο πολλές φορές με το 34-36 να κάνει το τέταρτο δεκάλεπτο καθοριστικό.

Η BOEHRINGER έμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι το 37-38 με 4 λεπτά να απομένουν, με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και άστοχες. Τα δύο τρίποντα των Πανάκια και Γιαννάκο ήταν αυτά που έδωσαν οριστικά τη νίκη στην CEPAL.

Κορυφαίοι του αγώνα οι Μπεκιάρης και Γιαννάκος με 14 πόντους έκαστος. Δερδενές και Φθενάκης οι καλύτεροι για την BOEHRINGER.