23/05/2023 22:00 Shipping League 22/23 15 40'

Danaos1120182271
Kyklades Maritime2515251479

Γήπεδο Κερατσινίου (Παντελής Νικολαΐδης)
Σπετσών, Χαραυγή, Schisto Camp, Municipal Unit of Keratsini, Municipality of Keratsini-Drapetsona, Regional Unit of Piraeus, Region of Attica, Attica, 18755, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Danaos και τις Kyklades Maritime οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 71-79.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να προστατεύσουν το καλάθι τους. Επιθετικά ο αριθμός ήταν γρήγορος με τις ομάδες να παίζουν οργανωμένα. Η ομάδα η οποία κατάφερε να έχει καλύτερο ξεκίνημα ήταν η φιλοξενούμενη που εκμεταλλεύτηκε τα άστοχα μακρινά σουτ των αντιπάλων της για να προηγείται με 8-13 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας των φιλοξενούμενων τους επέτρεψε να αυξήσουν το προβάδισμά τους και να φτάσουν σε διψήφια επίπεδα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Danaos έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ και προσπαθούσαν μέσα από τους αιφνιδιασμούς να μειώσουν τη διαφορά. Οι αντίπαλοί τους από την πλευρά τους ασκούσαν πιεστική άμυνα και κρατούσαν το προβάδισμα τους στα ίδια περίπου επίπεδα. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 24-33. Στο υπόλοιπο αν και οι παίκτες της Danaos κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 6 πόντους (20-35) ακόμα οι Kyklades ανέβασαν ξανά ρυθμούς και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 31-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες στις Kyklades Maritime εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό και πέτυχα με ένα επιμέρους σκορ 4-14 έχουν μεγάλο προβάδισμα στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι παίκτες της Danaos έτρεξαν σε όλο το παρκέ και πίεζαν χωρίς όμως αυτό να έχει ιδιαίτερο αποτέλεσμα αφού οι παίχτες της Danaos είδαν τον πίνακα του σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να γράφει 49-65.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Danaos έδειχναν διάθεση στο παρκέ και ήταν ανταγωνιστικοί αλλά είχαν πολύ δρόμο να καλύψουν. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 59-72. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα τα πολλά λάθη και απροσεξία την οποία οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αλλάξουν, επέτρεψε στους γηπεδούχους να τρέξουν στο παρκέ και με μαζεμένα κλεψίματα μείωσαν σημαντικά τη διαφορά. Ο χρόνος όμως ήταν σε βάρος τους και δεν κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή παρά τη μεγάλη τους προσπάθεια.