Deree vs Motor Oil

69 - 71

25/06/2022 14:00 Play Off Elite League 21/22 40'

Στον 2ο αγώνα ημιτελικού μεταξύ της Deree  και της Motor Oil  οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69-71.

Στο 1ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αμυντική  τους προσπάθεια με ζώνη σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που προτίμησαν ζώνη σε ένα αγώνα με όπου οι άμυνες ήταν επιθετικές. Στη πράξη όμως οι άμυνες ήταν σε δεύτερο ρόλο και κυρίως των γηπεδούχων που δεν μπορούσε να βάλει ιδιαίτερα εμπόδια και το σκορ ήταν 6-15 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, το πρεσάρισμα στο κατέβασμα της μπάλας από τους γηπεδούχους δημιουργούσε κενά  που δημιούργησαν σε βάρος τους σερί 5 πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8-23.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη το οποίο είχε ανάλογο αποτέλεσμα για εκείνους με την 1η περίοδο αλλά επιθετικά δεν ίσχυσε το ίδιο με το σκορ μεταξύ τους να είναι ισορροπημένο και ήταν 13-29 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Motor Oil όντος ορμητικοί στη επίθεση με όπλο επιθετικά ριμπάουντ και την ευστοχία έγιναν το αφεντικό του αγώνα με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20-45.

Στο 3ο Δεκάλεπτο, οι προπορευόμενοι συνέχισαν να αγωνίζονται με την ίδια διάθεση και συνέχισαν να δίνουν το καλύτερο τους εαυτό  και το σκορ ήταν  27-54 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες της Deree ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους μειώνοντας την διαφορά σε μικρό βαθμό δίνοντας μήνυμα για τη συνέχεια  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-60.

Στο 4ο Δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο και αποφάσισαν να μπουν δυνατά στη διεκδίκηση του αγώνα με πρεσάρισμα στην άμυνα και σερί στην επίθεση 12-2 που έφερε το time out που θεωρητικά θα τους έκοβε τη ροή. Το σκορ ήταν  51-62 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη αλλα πολύ γρήγορα ο αγώνα έγινε οριακός με το σκορ 1μιση λεπτό αργότερα να είναι 58-62. Η συνέχεια ήταν συναρπαστική με την Deree να περνάει μπροστά με 66-65 για πρώτη φορά στο παιχνίδι στα 80 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Ο αγώνα φάνηκε να πηγαίνει προς τη πλευρά των γηπεδούχων αλλα το γκολ φάουλ 6 δευτερόλεπτα για τη λήξη τους έβαλε μπροστά και ήταν καθοριστικό για τη συνέχεια της σειράς.