63 - 78

13/11/2023 20:00 Elite League 23/24 2 40'

Deree2016141363
Motor Oil2222181678

Στον Αγώνα της 2ης. Αγωνιστικής μεταξύ του Deree και της Motor Oil. οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-78.

Στο 1o Δεκάλεπτο το Deree ξεκίνησε με άμυνα man, οι αντίπαλοι του με άμυνα ζώνης, οι επιθέσεις γρήγορες από την αρχή και το σκορ 13-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν  αμυντικά έβγαλαν άμυνες και στην τελευταία επίθεση της περιόδου πέρασαν μπροστά με αποτέλεσμα αυτή να κλείσει με σκορ 20-22.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες press με παγίδες αμυντικά, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς αλλά έχοντας βιαστικές τελικές επιλογές έμειναν κοντά με το σκορ να είναι 29-29 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου τα ποσοστά και οι επιθέσιες για την Motor Oil βελτιώθηκαν κυρίως από την γραμμή των 3 πόντων και πήραν διαφορά 3 κατοχών, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36-44

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι άμυνες έκλεισαν το παιχνίδι έγινε πιο physical τα ποσοστά έπεσαν εκ νέου αλλά αυτό ευνόησε το Deree που μείωσε σε 44-48 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά η Motor Oil αντέδρασε και με αιχμή τον Βουρτζούμη Σ. (ο οποίος σκόραρε κυριολεκτικά από παντού) έκανε ένα run στα τελευταία 2 λεπτά και έκλεισε την περίοδο με σκορ 50-62

Στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να δείχνουν μαχητικότητα έως το τέλος αλλά να κάνουν και πολλά λάθη, με αποτέλεσμα να δουν τους φιοξενούμενους να διατηρούν μία διψήφια διαφορά έως το τέλος και να φέυγουν τελικά με το ροζ φύλλο αγώνα.