23/05/2023 22:00 Commercial Cup 22/23 5 40'

Team1234OTT
Motor Oil1914235566
Deree14161318970

Στον αγώνα μεταξύ της Motor Oil και του Deree οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση στον τελικό με σκορ 66-70.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους ατομική. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν γηπεδούχος η οποία εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αντιπάλων της με αποτέλεσμα στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα προηγούνται με 12-8. Στη συνέχεια και με τις 2 πλευρές να επιδεικνύουν πολύ καλή επιθετική λειτουργία, το σκορ ανέβαινε γρήγορα και η Motor Oil προηγούταν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με σκορ 19-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις επιθέσεις να είναι οργανωμένες και τις ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Παρόλα αυτά ο ρυθμός επίτευξης του σκορ μειώθηκε, με τους γηπεδούχους να παραμένουν μπροστά με σκορ 24-19 στα μέσα της περιόδου. Στην πορεία η πλευρά του Deree, η οποία συνεχώς βρισκόταν κοντά στους αντιπάλους της κατέβασε τη διαφορά ακόμα περισσότερο και στο ημίχρονο βρίσκονταν πίσω στο -3. (33-30)

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ωραίο ξεκίνημα τον γηπεδούχο τους αντέμειψε αφού κατάφεραν εκ νέου να αποκτήσουν μια διαφορά ασφαλείας και να προηγούνται με 43-36 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια εκμεταλλευόμενοι τα μομέντουμ τους οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά τους καταφέρνοντας στο τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκονται στο +13 (56-43),

Στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτες εμφανίστηκαν νευρικοί και αδυνατούσαν για 3 λεπτά βρουν το στόχο. Αυτό έσπασε από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με ένα σερί 5 πόντων έδειξαν σημάδια πάλμου. Στα εναπομείναντα λεπτά της κανονικής διάρκειας, οι παίκτες των φιλοξενούμενων κυριάρχησαν καταφέρνοντας να βρεθούν στο -3 με 4 λεπτά να απομένουν για τη λήξη και να βρίσκονται εκεί κοντά στα 8  δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο βρήκαν τον τρόπο και στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα να ισοφαρίσουν στους 61 πόντους και οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί αν και οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα οι παίκτες του Deree, κατάφεραν για πρώτη φορά σε όλο τον αγώνα να περάσουν μπροστά έρχονται σε ένα σερί 7 πόντων(62 68). Με 90 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη της παράτασης, οι φιλοξενούμενοι είδαν τους παίκτες της Motor Oil να μειώνουν στους 2 πόντους με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη (66-68. Ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν έξτρα σκορ και είδαν τους φιλοξενούμενους με 2 βολές να σφραγίζουν την πρόκριση τους