67 - 71

22/12/2018 15:40 Elite League 18/19 8 40'

DHL1615181867
Ελληνικά Πετρέλαια1420211671

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της DHL και των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ Α.Ε., οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 71.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε σετ επιθέσεις αλλά με γρήγορες τελικές επιλογές, βρήκαν με πάσες τα κενά απέναντι στην ζώνη και το σκορ ήταν 9 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η DHL προσπάθησε να ανοίξει τον ρυθμό και κατάφερε να πάρει διαφορά 2 κατοχών, αλλά με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά και συνεχίζοντας να παίζουν οργανωμένο και ομαδικό μπάσκετ έκλεισαν την περίοδο με σκορ 16 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το τέμπο παρέμεινε ίδιο, αλλά τα ΕΛΠΕ με πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ πέρασαν μπροστά, οι γηπεδούχοι άρχισαν να βασίζονται περισσότερο σε προσωπικές ενέργειες, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν πιο ομαδικό επιθετικό προσανατολισμό και το σκορ ήταν 20 – 26 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου τα ΕΛΠΕ και πάλι με πιο καθαρές τελικές επιλογές αλλά δεν κατάφεραν να ξεφύγουν, με τα ποσοστά να πέφτουν στα τελευταία 2 λεπτά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31 – 34.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνεχίσαν να παίζουν καλό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με τις άμυνες να γίνονται σταδιακά άλο και πιο δυνατές, οι παίκτες της DHL έδειξαν μαχητικότητα και έμειναν κοντά, αλλά και οι παίκτες των ΕΛΠΕ διατήρησαν την διαφορά 1 – 2 κατοχών και με τρίποντο του Μαρκάκη Β. το σκορ διαμορφώιηκε σε 55 – 64 με 5′ για λήξη. Κάπου εκεί παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 2 σερί τρίποντα των Μητροβγένη Φ. και Μπουτσικάκη Π. μείωσαν σε 63 – 66 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό όμως οι φιλοξενούμενοι με σαφώς πιο καθαρό μυαλό και επιλογές κατάφεραν και διατήρησαν το προβάδισμα παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαδάκης Θ. με 21 και Βλαχάκης Χ. με 14 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κουτούζης Π. με 23 (1) και Μαρκάκης Β. με 19 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζιώγας, Καλογριάς