03/02/2023 19:00 Shipping League 22/23 12 40'

DNV1310121045
Kyklades Maritime1718201974

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

στον αγώνα της 12ης αγωνιστικής μεταξύ της DNV και της Kyklades Maritime, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-74.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν τον ρυθμό του αγώνα. Αυτές οι γρήγορες επιθέσεις βοηθούσαν τις ομάδες στο να βρουν σκορ το οποίο στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 7-6. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να δίνουν ιδιαίτερο βάρος στις επιθέσεις τους. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους δοκίμαζαν μέσα από οργανωμένες επιθέσεις ενώ οι φιλοξενούμενοι με αιφνιδιασμούς. Η ομάδα η οποία βρήκε καλύτερο αποτέλεσμα θα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία έκλεισε την πρώτη περίοδο με σκορ 13-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Kyklades Maritime, κατάφεραν να βελτιώσουν την άμυνά τους αρκετά ώστε να αποκτήσουν διψήφια διαφορά στα μισά του δεκαλέπτου (17-27). Στο υπόλοιπο κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους και να έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι προσπάθειες των παικτών της DNV, για να βρουν σκορ από τα τρίποντα ώστε να τους καταστήσει απειλητικούς, απέτυχε αφού η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα στο 25ο λεπτό του αγώνα 33-44. Στην πορεία η άσκηση πίεσης ψηλά από τους παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας οδήγησε στην αστοχία των γηπεδούχων και ουσιαστικά την απομάκρυνσή τους από τη διεκδίκηση της νίκης (35-60).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η ομάδα μπροστά στο σκορ συνέχισε να επιβάλλει τον ρυθμό της και το παιχνίδι της,με τους παίκτες της DNV με κάποια βελτίωση της άμυνας τους να μειώνουν το σκορ στο 43-72 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες και των 2 πλευρών ήταν πάρα πολύ χαλαροί κάτι που καθρεφτίστηκε στα επί μέρους σκορ το οποίο ήταν 2-2.

ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ. (ΠΑΙΚΤΗΣ KYKLADES MARITIME)