27/02/2024 19:00 Shipping League 23/24 13 40'

EastMed1611121049
Minerva Marine225112462

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Πέμπτη σερί νίκη για την ομάδα της MINERVA MARINE η οποία κέρδισε σε ένα σπουδαίο παιχνίδι την ομάδα της EASTMED με 49-62, πήρε τη ρεβάνς από την ήττα στην στον πρώτο γύρο καλύπτοντας και τη διαφορά των 2 πόντων. Έτσι με ρεκόρ 7-3 δείχνει να έχει κλειδώσει την τετράδα και κυνηγάει με αξιώσεις και την κορυφή. Η EASTMED πολέμησε να πάρει τη δεύτερη νίκη της που θα της έδινε μεγάλο πλεονέκτημα, όμως με ρεκόρ 3-5 πλέον βλέπει τα όνειρα για τετράδα να σβήνουν.

Η διαφορά των 13 πόντων δεν αντικατοπτρίζει την αλήθεια με την EASTMED να προηγείται με ένα πόντο (39-38) όταν ξεκίναγε το τέταρτο δεκάλεπτο. Με τον Αντωνάκο να κάνει ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο όταν και πέτυχε τους 12 από τους 15 πόντους του και την άμυνα της να βρίσκει τις απαντήσει απέναντι στην MINERVA MARINE στο δεύτερο δεκάλεπτο περιορίζοντας τους στους 5 πόντους από τους 22 του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο στο ημίχρονο. Η MINERVA MARINE ξεκίνησε εντυπωσιακά με τρομερή κυκλοφορία, πέτυχε 11 δίποντα και 22 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως το δεύτερο ήταν καταστροφικό πετυχαίνοντας μόλις 5.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ στο τρίτο δεκάλεπτο, κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει και το επιμέρους 12-11 έφερε την EASTMED στο +1. Όλα όμως άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με τον Γεωργαντά να είναι συγκλονιστικός η MINERVA MARINE έκανε ένα απίθανο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση, επέβαλε πλήρως το ρυθμό της, είχε περισσότερη ενέργεια από τους αντιπάλους της και με το επιμέρους 10-24 πήρε τελικά ανέλπιστα εύκολα τη νίκη.

Ταμπιβίζας, Ορφανίδης και Γεωργαντάς οι κορυφαίοι των νικητών, οι Αντωνάκος, Κεραμάρης και Χρυσάγης οι καλύτεροι για την EASTMED.