14/11/2023 19:00 Shipping League 23/24 4 40'

Minerva Marine13111019659
EastMed14111414861

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της Minerva Marine και της EastMed οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στην παράταση με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59-61.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση και ζεστές από την γραμμή των 3 πόντων, εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα και έμειναν κοντά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13-14. Στο 2ο  Δεκάλεπτο οι άμυνες δυνάμμωσαν, τα ποσοστά και από τις δύο πλαυρές έπεσαν αλλά οι δύο αντίπαλοι παρέμειναν κοντα στο σκορ το οποίο ήταν  24-25 στο τέλος του ημιοχρόνου.

Στο 3ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ καλό επίπεδο αλλά με τους παίκτες της EastMed να φορτώνουν τους παίκτες της Minerva με φάουλ, βρίσκοντας σκορ με βολές του Αντωνάκου Θ. και με την περίοδο να κλείνει με σκορ 34-39. Στο 4ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πήραν κυριολεκτικά φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων (με 5 τρίποντα στην περίοδο), οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 2 σερί τρίποντα του Καλάκου Δ. και το παιχνίδι τελικώς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον extra χρόνο του αγώνα και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου αλλά στις λεπτομέρειες η ομάδα της EastMed κατάφερε να πάρει και να διατηρήσει ένα προβάδισμα 2 πόντων έως το τέλος παίρνοντας τελικά και την Νίκη.