02/05/2023 19:00 Shipping League 22/23 13 40'

Erma First720141859
Minerva Marine201315553

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Erma First και της Minerva Marine, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 59-53.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης ως μέσο απάντησης στον ρυθμό του αγώνα. Οι επιθέσεις ήταν οργανωμένες με τις ομάδες στα πρώτα 5 λεπτά να βρίσκονται σε ισορροπία 6 πόντων έκαστη. Στη συνέχεια η αστοχία που προερχόταν από τα βιαστικά σουτ των παικτών των γηπεδούχων, έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα της Minerva Marine να πατήσει το γκάζι και να προηγείται με 7-20 στα τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βελτιώνουν την άμυνα τους και μέσα από προσπάθειες αιφνιδιασμών κατεβάζουν τη διαφορά στο 16-20. Μέχρι να φτάσουμε στα μισά της περιόδου όμως είχαν δεχθεί απάντηση 4 πόντων. Στο υπόλοιπο ήταν η σειρά των παικτών της Erma First να εμφανιστούν καλύτεροι, να εκμεταλευτούν τα αντίπαλα λάθη και να κατεβάσουν τη διαφορά στους 6 πόντους στο ημίχρονο 27-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός συνέχισε να είναι γρήγορος με τις ομάδες να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό το οποίο έδωσε σημαντικό σκορ και στις 2 πλευρές και τους φιλοξενούμενους να κρατούν τη διαφορά σταθερή (35-41). Στην πορεία οι γρήγορες επιθέσεις συνέχισαν να παρακάμπτουν τις άμυνες και να κρατούν τον αγώνα ενδιαφέρον με τις ομάδες να έχουν μικρή διαφορά στο σκορ (41-48).

Από στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι 2 ομάδες κατέβαλαν μεγάλες προσπάθειες να διεκδικήσουν τη νίκη. Κατά τη διαδικασία αυτήν οι παίκτες Erma First κατέβασαν διαφορά στους 3 πόντους με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη 48-51. Στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν τον αγώνα και να προηγούνται με 55-51. Από εκείνο το σημείο και έπειτα έχοντας το μενού του με το μέρος τους ολοκλήρωσαν το 10 λεπτο έχοντας εξαιρετική απόδοση και έχοντας ένα επιμέρους σκορ 18 5 που τους χάρισε και τη νίκη.