66 - 62

20/11/2019 20:30 Elite League 19/20 3 40'

Eurobank1419231066
Deree201382162

Για την τρίτη αγωνιστική της Elite League η ομάδα της Union Eurobank υποδέχθηκε την ομάδα του Deree και σε ένα δυνατό και κλειστό παιχνίδι κατάφερε να επικρατήσει με τελικό σκορ 66-62.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι δυο ομάδες έπαιξαν άμυνες man to man. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και έτσι βρέθηκαν μπροστά με σκορ 4-14 όμως οι γηπεδούχοι με 7 πόντους του Μυλωνά ισορροπήσαν το παιχνίδι και παρόλο τα δυο τρίποντα του Γκρατσιάτου (3 εύστοχα σουτ τριών πόντων σε αυτό το δεκάλεπτο) κατάφεραν να φτάσουν στο δεκάλεπτο με την χαμηλότερη δυνατή διαφορά (19-20).

Στην δεύτερη περίοδο οι ομάδες συνέχισαν να αμύνονται με man to man, ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι γρήγορος με αποτέλεσμα και αυτό το δεκάλεπτο να είναι αρκετά παραγωγικό (επιμέρους σκορ 19-13). Στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου το σκορ ήταν 20-27, όμως μετά από εκείνο το χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σκορ 13-7 έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Έτσι η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με σκορ 33-33.

Μετά το ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι πολύ γρήγορος. Οι γηπεδούχοι αφού έφεραν το παιχνίδι στα ίσα από την προηγούμενη περίοδο, σε αυτή την περίοδο κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ από την αρχή (σκορ πενταλέπτου 47-37). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μισό της 3ης περιόδου και έτσι η 3η περίοδος τελείωσε με σκορ 56-41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ 59-51 περίπου στο 35ο λεπτό. Το Deree συνέχισε να πιέζει όμως δεν μπόρεσε να κάνει την τελική ανατροπή και έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 66-62.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μυλωνάς με 26(4) πόντους και Χεργκελετζής με 14(2) πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν οι Γκρατσιάτος με 25(3) και Αγγελής με 12(4) πόντους αντίστοιχα. Αξιοσημείωτο στατιστικό τα 13 εύστοχα σουτ τριών πόντων που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι.

Διαιτητές: Αποστολίδης, Παπαδόπουλος