27/03/2019 21:45 Commercial League A 18/19 17 40'

Intersport108161751
ThinkDigital1313112259

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ της INTERSPORT και της THINK DIGITAL GROUP (TDG), οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 59.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι με το καλημέρα με 2 σερί τρίποντα του Μπέλλου Κ. η INTERSPORT ξεκίνησε με συνολικό run 8 – 0, οι αντίπαλοι της με αιφνιδιασμούς απάντησαν με δικό τους σερί 0 – 5 και το σκορ έγινε 8 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η THINK DIGITAL συνέχισε το run και με πρωταγωνιστές τους Σαμπατά Ν. και Μαυρίκιο Ν. πέρασε μπροστά στο σκορ το οποίο ήταν 10 – 13 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν το τέμπο με γρήγορες επιθέσεις και απόπειρες αιφνιδιασμών, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους οι οποίοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν επιθετικό πρόβλημα και το σκορ έγινε 12 – 19 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου παρόλα αυτά η INTERSPORT ξεκόλλησε επιθετικά κυρίως με 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ αλλά και οι αντίπαλοι τους συνέχισαν να επιβάλουν το παιχνίδι τους και διατήρησαν το προβάδισμα, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 18 – 26.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμο και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και ανταγωνιστικό μπάσκετ, στην 3η περίοδο η INTERSPORT μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση, ψαλίδισε την διαφορά σε μία κατοχή και το σκορ διαμορφώθηκε σε 34 – 37 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα, τα ποσοστά και οι τελικές επιλογές ήταν καλά αλλά οι γηπεδούχοι παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και περιορίστηκαν σε στατικά σουτ 3 πόντων, σε αντίθεση με τους παίκτες της THINK DIGITAL οι οποίοι ξαναπήραν διαφορά 2 – 3 κατοχών την οποία και διατήρησαν σε όλη την διάρκεια της περιόδου παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Δελδήμος, Μαρίνος