41 - 50

30/06/2022 20:30 Play Off Shipping League A 21/22 40'

Tsakos Group101151541
Kyklades Maritime1312141150

Στον μικρό τελικό  μεταξύ της Tsakos Group και της Kyklades οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41-50.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών επιστράτευσαν την άμυνα ζώνης ώστε να αποκρούσουν τις αντίπαλες επιθέσεις για την κατάκτηση της 3ης θέσης. Οι άμυνες κατάφεραν να είναι αποτελεσματικές και να περιορίζουν την αντίπαλη επίθεση και το σκορ ήταν 4-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, τα σερί πήραν σειρά όπου το σερί 6 πόντων των γηπεδούχων απαντήθηκαν με σερί 9 πόντων στα τελευταία 2 λεπτά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο αργός ρυθμός του αγώνα φάνηκε πως ταίριαξε στην επιθετική τους λειτουργία και το σκορ ήταν  18-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Tsakos Group έκαναν λάθη στην επίθεση τους που τους άφησαν πίσω στο σκορ  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-15

Στο 2ο ημίχρονο το ίδιο τέμπο φάνηκε να έχει αντίθετα αποτελέσματα αφού για 3 λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν στο 0 ενώ οι αντίπαλοι τους είχαν σημειώσει μόλις 3  και το σκορ ήταν  23-34 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία η συγκέντρωση τους συνέχισε να μην είναι η επιθυμητή. Οι φιλοξενούμενοι όμως βήμα βήμα αποκτούσαν όλο και μεγαλύτερο προβάδισμα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 26-39.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι έδειξαν πως έχουν παλμό, σκοράροντας 4 πόντους ρίχνοντας τη διαφορά αλλά όχι όσο θα προτιμούσαν και το σκορ ήταν  24-44 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η διαφορά έπεσε στους -7 (41-48) αλλά δεν μειώθηκε περαιτέρω με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν τη 3η θέσης το πρωτάθλημα με σκορ 41-50.