39 - 47

21/02/2022 21:00 Elite League 21/22 11 40'

Loreal10281939
Deloitte131081847

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής για τη Elite League μεταξύ της L’ OREAL και της Deloitte, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39-47.

Στην αρχή του αγώνα, οι ομάδες επέλεξαν να κινηθούν στη κατεύθυνση οργανωμένων επιθέσεων με σκοπό να ελέγξουν το ρυθμό του παιχνιδιού χωρίς όμως να καταφέρουν να ευστοχήσουν σε κάποια προσπάθεια στα πρώτα 3 λεπτά του αγώνα. Ωστόσο στο υπόλοιπο δεκάλεπτο πήραν φωτιά. Αρχικά, μέχρι να φτάσουμε στα πρώτα 5 λεπτά το σκορ ήταν 2 -7 και συνεχίζοντας ένα γρήγορο τέμπο οι άμυνες αδυνατούσαν να είναι αποδοτικές κλείνοντας τη περίοδο με σκορ 10-13.

Στο 2o δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βγάλουν μεγάλη ποιότητα στο παιχνίδι τους και να το μετατρέψουν σε παράσταση για ένα ρόλο. Αξιοποιώντας το ατομικό ταλέντο κάποιών μονάδων τους και βασιζόμενοι στο ευρύτερο rotation που διέθεταν απέσπασαν μέχρι το τέλος της περιόδου διψήφια διαφορά, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 12-23. Αυτό ήταν αποτέλεσμα της πολύ πιεστικής του άμυνας που έκοβε τους διαδρόμους προς το καλάθι και δυσκόλευε τις επιθετικές προσπάθειες των παικτών της L’OREAL.

Μετά την ανάπαυλα, οι ομάδες βγήκαν έχοντας χάσει κάπως  το ρυθμό τους και σκόραραν με το σταγονόμετρο στα πρώτα 5 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου καθώς το επιμέρους σκόρ ήταν 2-3. Βλέποντας οι γηπεδούχοι πως η αντίπαλη πλευρά δεν έβρισκε το εύκολο καλάθι εφάρμοσαν άμυνα ζώνης και είδαν τη διαφορά να πέφτει σε μονοψήφια επίπεδα  όντας σε μικρή απόσταση από τη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα στα υπολειπόμενα λεπτά (20-29).

Στο 4o Δεκάλεπτο η αποστολή τους δυσκόλεψε επειδή αν και ανέβασαν τα επίπεδα επιθετικής τους παραγωγικότητας, αδυνατούσαν να ελαττώσουν τα αντίστοιχα των αντιπάλων τους οδηγώντας τους θεατές να παρακολουθούν ένα ενδιαφέρον παιχνίδι  και το σκορ ήταν  28-36 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι ομάδες εμφάνισαν υψηλά αποθέματα ενέργειας παρά το προχωρημένο χρονικό σημείο και δεν σταμάτησαν μέχρι το τέλος να σκοράρουν και να διεκδικούν ότι καλύτερο μπορούσαν από το παιχνίδι.