51 - 44

06/12/2021 19:30 Elite League 21/22 6 40'

Loreal1313131251
FlexFin66141844

Στον Αγώνα της  6ης Αγωνιστικής της Elite League που διεξήχθη  στην All Stars  Arena του ΟΑΚΑ  μεταξύ της  L’ Oreal και της Flexfin οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-44.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες επέλεξαν  ζώνης για την άμυνα τους και στη εμπροσθοφυλακής τους ένα τέμπο με κυριαρχία γρήγορων επιθέσεων. Από αυτό ωφελημένη βγήκε η γηπεδούχος ομάδα επιτρέποντας της να προηγείται με 9-0 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αν και εξακολούθησαν να έχουν αδυναμίες εκδήλωσης επίθεσης λόγω λάθος επιλογών στο πασάρισμα της μπάλας μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά χάρη στα συνεχόμενα άστοχα τρίποντα της  L’ Oreal  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13-6.

Στο 2ο Δεκάλεπτο τα αμυντικά και επιθετικά πλάνα και από τα 2 στρατόπεδα έμειναν αμετάβλητα με τη Flexfin να πληγώνεται από την ανοικτή της άμυνα καθώς αδυνατούσαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και το σκορ να είναι 22-13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η απόδοση των γηπεδούχων έπεσε δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να μπουν μέσα στο παιχνίδι  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26-20.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η L’ Oreal φόρτισε τις μπαταρίες της και χάρη στο τρίπτυχο καλή άμυνα- κλεψίματα – αιφνιδιασμοί κατάφερε να τρέξει ένα σερί 8-3  στα πρώτα 5 λεπτά με τους φιλοξενούμενους να επιχειρούν να ανακόψουν τη πορεία τους με σκληρά μαρκαρίσματα. Στην πορεία το σκηνικό παρέμεινε αμετάβλητο καθώς οι βιαστικές επιθέσεις της Flexfin, που έδωσαν ευκαιρίες για κλεψίματα στον αντίποδα , δημιούργησε εντάσεις  που οδήγησε σε αποβολή με την περίοδο να κλείνει με σκορ 39-26.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις για τη μείωση του σκόρ με τη L’ Oreal να αλλάζει την άμυνα της σε man to man. Οι τελευταίοι βασίστηκαν για ακόμη μια φορά σε αιφνιδιασμούς παίρνοντας γρήγορο σκορ διατηρώντας τη διαφορά σε ασφαλή για αυτούς επίπεδα (48-37)  5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι εξαπέλυσαν τη τελική τους αντεπίθεση βρίσκοντας σκορ από συνεχόμενα τρίποντα που τους έφεραν σε απόσταση αναπνοής από μια ανατροπή που λίγα λεπτά πριν έμοιαζε αδύνατη η οποία όμως δεν ήρθε ποτέ  με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει το σκορ στο 51-44.