08/06/2023 19:30 Play Off shipping League B 22/23 40'

Marine Support98132151
Spring Marine914131349

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Marine Support και της Spring Marine, οι γηπεδούχοι πήραν μια οριακή νίκη με σκορ 51-49.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες του επιπέδου χών επέλεξαν άμυνα ζώνης είναι αντίπαλοί τους ατομική. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τους φιλοξενούμενους να προσαρμόζονται καλύτερα και να βρίσκονται μπροστά στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα με σκορ 0-5. Στη συνέχεια ωστόσο οι αντίπαλοί τους βελτιώθηκαν και με ένα σερί 7 πόντων κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο στην ισοπαλία 9 πόντων

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή στα πρώτο λεπτό και έχοντας αμυντική συνοχή προηγούνταν 13-12 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου όμως οι παίκτες της Spring Marine αντέδρασαν και βασιζόμενοι σε ένα σερί 6 πόντων έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 17-23

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυνατές άμυνες και από τις 2 πλευρές κρατούσαν τις επιθέσεις σε χαμηλές πτήσεις, κάτι που βόλευε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι συνέχισαν να κρατούν τα ηνία με 24-28 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία, τα αρκετά μακρινά σουτ που γίνονταν δεύτερες επιθέσεις στο καλάθι έδιναν στους φιλοξενούμενους τον πρώτο λόγο για τη νίκη με την τρίτη περίοδο να κλείνει με σκορ 30-36.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι 2 ομάδες μας είχαν στην καλή επιθετική τους λειτουργία για τη διεκδίκηση της νίκης. Ήταν αρκετά εύστοχες και κατάφεραν μέχρι το 35ο λεπτό του αγώνα να έχουν ένα επιμέρους σερί 10-9. Στα κρίσιμα επόμενα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Marine Support πάλεψαν μέχρις εσχάτων και έχοντας συγκέντρωση και επιμονή έκαναν την ανατροπή στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και κατέκτησαν την πρόκριση σε ένα πολύ ανταγωνιστικό αγώνα.

ΚΑΨΑΛΑΚΗΣ Ι. Χ. (ΑΡΧΗΓΟΣ MARINE SUPPORT)