11/06/2024 19:30 Shipping League 23/24 18 40'

Minerva Marine1313161153
Angelicoussis Group1619151666

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Μια σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP με 53-66 στην έδρα της ομάδα της MINERVA MARINE! Με τη νίκη του αυτή η ANGELICOUSSIS GROUP και με ρεκόρ 13-3 κατέκτησε οριστικά τη δεύτερη θέση, με τη MINERVA MARINE να της απομένει μεν ένα παιχνίδι ακόμη αλλά με ρεκόρ 10-5 ξέρει ήδη πως θα τερματίσει στην τέταρτη θέση.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την ANGELICOUSSIS GROUP να προηγείται σε όλο τον αγώνα μεν χωρίς να καταφέρει να ξεφύγει δε παρά μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι κρίθηκε από τις λίγες επιλογές της MINERVA MARINE (μόλις 7 παίκτες διαθέσιμοι) και από την υπεροπλία του ANGELICOUSSIS GROUP στην ρακέτα (61 έναντι 41 τα συνολικά ριμπάουντ).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένα στον αγώνα και με παιχνίδι μέσα στη ρακέτα πήραν μια μικρή διαφορά. Η MINERVA MARINE προσπάθησε με περιφερειακά σουτ να διασπάσει την άμυνα των αντιπάλων της, κάτι που το κατάφερνε αλλά όχι με υψηλά ποσοστά ευστοχίας (13-16 το δεκάλεπτο).

Δεν άλλαξε πολύ η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ANGELICOUSSIS GROUP να κυριαρχεί ακόμη περισσότερο, τώρα και με περιφερειακά σουτ, όταν η μπάλα δεν πέρναγε μέσα στο καλάθι στο Mercevicius. Το επιμέρους 13-19 έφερε την ANGELICOUSSIS GROUP μπροστά με +9 (26-35) στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά με στόχο την ανατροπή. Ανέβασν το ρυθμό στην επίθεση τους, έβγαλαν ενέργεια, όμως ο Mercevicius και οι πόντοι του Παπαϊώαννου κράτησαν μπροστά την ANGELICOUSSIS GROUP  (42-50).

Η ANGELICOUSSIS GROUP διαχειρίστηκε καλά  το +8 που ξεκίνησε η τελευταία κρίσιμη περίοδος. Έπαιξε πιο δυνατά στην άμυνα της, έκλεισε τους διαδρόμους και πέτυχε τα τρίποντα (3 στο σύνολο) που της έδωσαν οριστικά τη νίκη!

Εκπληκτικός ο Mercevicius με 23 πόντους και 29 ριμπάουντ, κυρίαρχος μέσα στη ρακέτα! Παπαϊώαννου και Μωυσόγλου  ακολούθησαν σε απόδοση. Ταμπιζίβας και Πλακομιχελάκης ξεχώρισαν για τη MINERVA MARINE.