53 - 61

30/05/2023 22:00 Play Off Major Elite League 22/23 40'

Motor Oil81423853
Kaizen Gaming191771861

Στον αγώνα μεταξύ της Motor Oil και της Kaizen Gaming, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 53-61.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν οργανωμένα και ήταν κοντά στο σκορ. Εκείνη η οποία ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν φιλοξενούμενη η οποία χάρη στο ωραίο της μπάσκετ βρισκόταν μπροστά με 3-9 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια φιλοξενούμενοι άνοιξαν την υπέρ τους διαφορά χάρη σε ένα σερί 7 πόντων που βασίστηκε σε δυνατή άμυνα σε όλο το γήπεδο. Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να βρουν απαντήσεις σε αυτό και έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 8-19 σε βάρος τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός παρέμεινε γρήγορος και οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ για να ανοίξουν τη διαφορά παραπάνω. Έτσι στα μισά της περιόδου ήταν ο πίνακας του σκόρ έγραφε +17 υπερ τους (10-27). Στο υπόλοιπο η πλευρά της Motor Oil αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά έστω και λίγο. Το ημίχρονο βρήκε τους παίκτες της Kaizen Gaming να προηγούνται με 22-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες άλλαξαν το σχηματισμό τους σε ατομική άμυνα. Αυτό λειτούργησε υπέρ των παικτών της Motor Oil η οποίοι εμφανίστηκαν αναδιοργανωμένοι και ιδιαίτερα μαχητικοί. Κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά σημαντικά χάρη σε ένα σερί 6 πόντων. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 35-41. Στην πορεία οι γηπεδούχοι μην χάνοντας καθόλου τον ρυθμό τους και την αποφασιστικότητά τους κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 23-7 στην τρίτη περίοδο πήραν τα ηνία του αγώνα (45-43).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι ομάδες βασίστηκαν στην καλά με δική τους λειτουργία για να εξασφαλίσουν τη νίκη. Οι παίκτες Motor Oil δυσκολεύονταν να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι κάτι που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους με ένα σερί 7 πόντων να έχουν το προβάδισμα νίκης. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες Motor Oil πέρασαν μπροστά με 51 50 αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες της K.G είχαν τις λύσεις τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.