69 - 56

19/12/2021 14:00 Elite League 21/22 7 40'

Motor Oil172320969
OTE Cosmote1614101656

Στον Αγώνα της 7ης αγωνιστικής για την Elite League που διεξήχθη στο Deree  μεταξύ της  Motor Oil  και του Cosmote οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64-56.

Στην αρχή του αγώνα οι 2 ομάδες επέλεξαν man to man άμυνα και επιθετικά έπαιζαν με γρήγορο τέμπο. Η ομάδα που ευνοήθηκε από αυτό ήταν η φιλοξενούμενη που είχε καλά ποσοστά ευστοχίας σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που μπήκαν μουδιασμένοι και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες της Motor Oil ανέβασαν στροφές και με δύο σερί 8 και 5 πόντων κατάφεραν να κλείσουν τη περίοδο μπροστά με σκορ 17-16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι ομάδες διατήρησαν τα ίδια αμυντικά πλάνα αλλά και την εικόνα του αγώνα με τους γηπεδούχους να ευστοχούν στα σουτ τους και να πιέζουν σε όλο το γήπεδο και τους φιλοξενούμενους να μένουν πίσω στο στα μισά της περιόδου με 25-20 . Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν με ψυχραιμία το παιχνίδι τους ανεβάζοντας τη διαφορά με τους παίκτες της Cosmote να υστερούν  και το ημίχρονο να τους βρίσκει στο -10.

Στο 2ο ημίχρονο οι ομάδες ενάλλασσαν  τα σερί τους κρατώντας το ενδιαφέρον αμείωτο για τη συνέχεια του αγώνα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σημειώσουν 2 σερί (5-0 έκαστο) το οποία διακόπηκαν από το σερί 8-0 που σημείωσαν οι παίκτες της Cosmote. Στην πορεία οι τελευταίοι έχασαν τη συγκέντρωση τους με το παιχνίδι να τους ξεφεύγει και να βρίσκονται με 20 πόντους πίσω, με μία περίοδο να απομένει και πολύ δύσκολο έργο να φέρουν εις πέρας για να πάρουν τη νίκη.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σκοπό να διεκδικήσουν ότι μπορούσαν από το αγώνα και κράτησαν στο 0 τους αντιπάλους τους καταφέρνοντας να σκοράρουν όμως μόνο 7 πόντους με 5 λεπτά να απομένουν  για τη  λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα φάνηκε όμως ότι είχαν μείνει από ενέργεια και ιδέες για το τρόπο που θα γίνονταν ακόμα πιο απειλητικοί, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι δεν είχαν αυτοκτονικές τάσεις παρα μόνο μια χαλάρωση λόγω της διαφοράς και πήραν τη νίκη  με σκορ 69-56.