45 - 83

18/03/2019 22:10 Super League B 18/19 10 40'

Motor Oil117131445
Petrogaz1422281983

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής μεταξύ της MOTOR OIL και της PETROGAZ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45 – 83.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες προτίμησαν οργανωμένες και μεγάλες επιθέσεις, με την PETROGAZ να έχει ελαφρώς πιο ορθολογικές τελικές επιλογές και το σκορ ήταν 6 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η MOTOR OIL συνέχισε να μένει κοντά με πολυπρόσωπη συμβολη του Καραγιαννώτη Δ., αλλά και η PETROGAZ κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα μίας κατοχής με 3 σερί κλεψίμματα και 2 assist του Τσακάλη Ν., με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 11 – 14.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να έχουν καλή παραγωγή, παίζοντας οργανωμένο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, αλλά με την PETROGAZ να ξεκινάει το 3ο Δεκάλεπτο με run 0 – 7 και χωρίς να αφήσει περιθώριο στους αντιπάλους (έχοντας εξαιρετικά ποσοστά και τελικές επιλογές), κυριολεκτικά κυριάρχησε και στις 2 πλευρές του γηπέδου. με τους παίκτες της MOTOR OIL να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν σε κανένα σημείο του αγώνα και να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να συνεχίζουν επιβάλουν το παιχνίδι τους και διατηρώντας μία σταθερή διαφορά ασφαλείας έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Λεγάκης Ε. με 15 (1) και Μαργέτης Χ. με 9, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Τουμπανιάρης Π. με 17 (3) και Καρυάτης Μ. με 16 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χρηστίδης, Ναστούλης