67 - 80

09/01/2018 21:00 Elite League A 17/18 10/01/2017 40'

Nestle1424121767
Ελληνικά Πετρέλαια1821162580

Σε μια πολύ δυνατή αναμέτρηση η ομάδα των Ελ. Πετρελαίων επικράτησε απέναντι στην Nestle πολύ πιο δύσκολα απο ότι δείχνει το τελικό σκορ για το πρωτάθλημα της κατηγορίας Elite A.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα πολύ δυνατά παίζοντας στην επίθεση με υψηλό ρυθμό αλλα και με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Τα Ελ. Πετρέλαια έκλεισαν τον πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 14 – 18 εκμεταλευόμενοι τον επιθετικό οίστρο του Κουτρούλη τον οποίο και σημάδευαν συνεχώς στο ζωγραφιστό.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα του coach Καλαφατάκη να παίζει άμυνα στο όριο του φάουλ κλέβοντας μπάλες και πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια. Με το σκορ στο 16 – 25 ο Coach Παναγούλιας πήρε time out προσπαθώντας να αφυπνίσει τους παίκτες του. Το τελευταίο πεντάλέπτο ήταν συναρπάστικό με την Nestle να επιστρέφει δυνατά μετά το time out και με μπροστάρη τον Σελίτα ο οποίος έδωσε φοβερή ενέργεια στην ομάδα της Nestle να ισοφαρίζει και να περνάει και μπροστά στο σκορ. H συνέχεια φοβερή με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ για να κλείσει το δεκάλεπτο με την ομάδα των Ελ. Πετρελαίων να προηγείται με βραχεία κεφαλή 38 – 39.

Το τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο υψηλό τέμπο με τα Ελ. Πετρέλαια να προσπαθούν να ξεφύγουν στο σκορ άλλα τη Nestle να βρίσκει πάντα λύσεις και να επιστρέφει. Καθοριστική για τους φιλοξενούμενους σ’αυτό το σημείο ήταν και η συμβολή του Καλαρίδη ο οποίος μάζεψε στο τρίτο δεκάλεπτο 7 ριμπάουντ. Έτσι χάρη στην καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και την συνέπεια στην άμυνα το δεκάλεπτο τελείωσε με τα Ελ. Πετρέλαια να προηγούνται 50 – 55.

Η τέταρτη περίοδος περίοδος ήταν και η καθοριστική για την έκβαση του αγώνα καθώς τα Ελ. Πετρέλαια κατάφεραν να εδραιώσουν μια διαφορά 10 πόντων σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Παίζοντας μυαλωμένα σε άμυνα και επίθεση και βρίσκοντας λύσεις απο το τρίποντο μετά απο καλό passing game, ακόμα και όταν η Nestle προσπαθούσε να ροκανίσει τη διαφορά. Έτσι το παιχνίδι έληξε 67 – 80 με νικητή την ομάδα Ελ. Πετρελαίων να βγάζει πολύ ενέργεια στο παιχνίδι της παρά την επιμονή που έδειξαν οι παίκτες της Nestle μέχρι το τέλος.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σελίτας και Γκούρος με 25 και 13 πόντους αντίστοιχα. Ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κουτρούλης με 22 πόντους  και ο Κουτούζης με 18.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Τσουκαλάς.

Δηλώσεις παικτών/Προπονητών

Σελίτας Κ. (Πάίκτης Nestle):

‘’Δεν είμασταν καθόλου καλοί στην άμυνα, μας έλειψαν και δύο βασικοί παίκτες σε συνδυασμό με το ότι οι αντίπαλοι είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση ήρθε η ήττα για εμάς. Δυστυχώς στο τέλος ενω προσπαθήσαμε να πλησιάσουμε είμασταν κακοί στην περιφρειακή μας άμυνα και φάγαμε πολλά τρίποντα.’’

Καλαφατάκης Γιώργος (Προπονητης Ελ. Πετρελαίων):

‘’Ο αντίπαλος ήταν πολύ καλός αλλά στο δεύτερο ημίχρονο είμασταν πιο σοβαροί και πιο συνγκεντρωμένοι στην άμυνα. Καταφέραμε να περιορίσουμε τον καλύτερο παίκτη της Nestle στην τελευταία περίοδο και σε συνδυασμό με το ότι μειώσαμε τα λάθη μας ήρθε δίκαια η νίκη για μας.’’