ORACLE vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ Α.Ε.

18/04/2019 21:10 Commercial League B 18/19 16 40'

Στον Αγώνα της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ της ORACLE (η οποία αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες) και της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ Α.Ε., οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ επέλεξε γρήγορο τέμπο και επιθέσεις, σε αντίθεση με την ORACLE η οποία προτίμησε σετ επιθέσεις αλλά τελικά επικράτησε γρήγορος ρυθμός με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ξεκινήσουν με run 0 – 9, οι αντίπαλοι τους όμως με δικό τους σερί 5 – 0 έκαναν το σκορ 5 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι κοντρόλλαραν το παιχνίδι, άρχισαν να βρίσκουν καθαρές τελικές επιλογές και βελτίωσαν την επιθετική τους παραγωγή, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι κόλλησαν επιθετικά, έχασαν το προβάδισμα και είδαν την περίοδο να κλείνει με σκορ 15 – 13.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, οργανωμένο και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα παρέμειναν κοντά στο 2ο Δεκάλεπτο και ανέβασαν θεαματικά τα ποσοστά τους, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34 – 34. Στο 3ο και 4ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της ORACLE  συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και είχαν μειωμένη παραγωγή, σε αντίθεση με τους παίκτες της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ οι οποίοι με πολύ καλύτερο passing game και παραγωγή από assist κέρδισαν αποφασιστικά το επιμέρους σκορ των δύο τελευταίων περιόδων, πήραν και διατήρησαν έως το τέλος μία διαφορά 3+ κατοχών και απέσπασαν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ναστούλης Γ., Παπαγεωργίου Δ.