48 - 46

29/11/2017 20:15 Elite League A 17/18 40'

OTE Cosmote1412121048
Nestle610131746

Σπουδαία νίκη για την Cosmote με 48-46 ενάντια στην Nestle. Μια νίκη που ήρθε με κόπο κι ιδρώτα στο τέλος, παρ’ όλο που η Cosmote είχε στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Από την άλλη μεριά η Nestle με την απόδοσή της στο τελευταίο κομμάτι του ματς, έδειξε ότι αδίκησε τον εαυτό της με την εμφάνιση που είχε στα πρώτα 3 δεκάλεπτα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε μουδιασμένα και για τις 2 ομάδες, με την Cosmote όμως στα μισά της 1ης περιόδου να προηγείται με 7-2. Στην συνέχεια ο Κωνσταντόπουλος ανέλαβε δράση και με δικές του πρωτοβουλίες κι ατομικές προσπάθειες κατάφερε να φέρει στο τέλος της περιόδου την ομάδα του μπροστά με14-6. Στην 2η περίοδο, η Nestle προσπάθησε να αντιδράσει. Ο Σελιτάς, παρόλο που δεν ξεκίνησε καλά το ματς, ανέβασε απόδοση κι έτσι η Nestle έτρεξε ένα σερί 6-0, ρίχνοντας την διαφορά στους 4 (16-12). Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν ξανά λύσεις στην επίθεση, ανεβάζοντας την διαφορά. Το buzzer beater του Ζωγόπουλου κιόλας έφερε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (26-16).

Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν να κρατάνε τον έλεγχο του παιχνιδιού κρατώντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Από την άλλη μεριά, ο Καλογεράκης προσπαθούσε για την ομάδα του, αλλά σε εκείνο το χρονικό σημείο, έδειχνε απελπιστικά μόνος. Έτσι, οι 2 ομάδες οδηγήθηκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 38-29.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην όμως. Η Nestle φαινόταν φανερά παθιασμένη κι αποφασισμένη να γυρίσει τον αγώνα κι η Cosmote εκτός ρυθμού να προσπαθεί να κερδίσει κούραση, χρόνο κι αντίπαλο. Στα 3 λεπτά πριν την λήξη η Nestle είχε φέρει πλέον το ματς στον πόντο (41-40), δείχνοντας ικανή για την μεγάλη ανατροπή. Στην συνέχεια όμως έχασε πάρα πολλά ελεύθερα σουτ να περάσει ακόμα και μπροστά. Η Cosmote το εκμεταλλεύτηκε και με κρίσιμο τρίποντο του Τσαμπούρη 1 ½ πριν την λήξη, έφερε την διαφορά στο +6 (46-40).  Ο Τζαφέρης απάντησε άμεσα με δικό του τρίποντο, αλλά η Cosmote με ψυχραιμία στο τέλος κατάφερε να κρατηθεί όρθια και να πάρει αυτή την σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 48-46.

Πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Κωνσταντόπουλος με 20 πόντους και 11 ριμπ., ενώ πολύ αθόρυβη, αλλά σημαντική δουλειά έκαναν οι Ζωγόπουλος και Ριζικός. Από την αντίπερα όχθη, ξεχώρισαν για την προσπάθειά τους οι Καλογεράκης και Σελιτάς.

Διαιτητές : Σιδέρης, Καλογριάς

Κατσαΐτης Γ. (Προπονητής Cosmote) : «Με τις απουσίες που είχαμε, εφόσον παίζαμε έτσι όπως παίξαμε, θα ήταν ηρωικό. Πόσο μάλλον όταν καταφέρνεις και παίρνεις ένα τέτοιο αποτέλεσμα, απέναντι σε μια πάρα πολύ δυνατή ομάδα όπως η Nestle. Συγχαρητήρια στα παιδιά, είχαμε παίχτη που έπαιξε και τα 40 λεπτά του αγώνα, αλλά τα καταφέραμε και κοιτάμε τον επόμενο αγώνα. Συγχαρητήρια και στην Nestle.»