45 - 55

25/01/2023 20:30 Group A 22/23 6 40'

OTE Cosmote11981745
Grant Thornton1210201355

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Ote Cosmote και της Grant Thornton, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-55.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν να προσαρμοστουν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Αν και η ομάδες ήταν κοντά στο σκορ εκείνη η οποία κατάφερε να έχει το προβάδισμα ήταν η φιλοξενούμενη με σκορ 4-6 στα 5 πρώτα λεπτά του αγώνα. Στην πορεία κατάφερναν να κρατούν το προβάδισμα τους παρά το γεγονός ότι οι αντίπαλοί τους έβρισκαν κι εκείνοι σκορ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 11-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν τις ισορροπίες και ήταν αυτοί οι οποίοι πέρασαν μπροστά. Παράλληλα κατάφερναν να κρατούν την αντίπαλη παραγωγικότητα σε χαμηλά επίπεδα και να προηγούνται με 16-15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την τρίλεπτη αστοχία το παικτών της Ote Cosmote και με ένα σερί 6 ποντων κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά και να κλείνουν το ημίχρονο με 20-22 μπροστά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Grant Thornton, εμφανίστηκαν με πλάνο που βελτίωνε την αμυντική τους δραστηριότητα κάτι το οποίο τους βοήθησε να ανοίξιυν το υπέρ τους προβάδισμα και να προηγούνται με 6 πόντους στο 25ο λεπτό του αγώνα 23-29. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα ξέσπασμα 8 πόντων το οποίο τους βοήθησε να φτιάξουν μια διψήφια υπέρ τους διαφορά. Έτσι το τέλος της τρίτης περιόδου τους βρήκε να προηγούνται 28-42.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα αυτό το οποίο είχαν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να χειριστούν τον αγώνα, μια προσπάθεια η οποία ήταν πετυχημένη. Δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πετύχουν πολλούς πόντους και να γίνουν απειλητικοί και έτσι με ένα σε βάρος τους 17-13 κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.