02/05/2018 21:45 Cup A 17/18 40'

OTE Cosmote1004091033
Eurobank275201264

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Ένα εύκολο βράδυ είχε η ομάδα της UNION EUROBANK απέναντι στην ομάδα του OTE COSMOTE για τη φάση των 8 του κυπέλλου. Έτσι πέρασε στην τετράδα και περιμένει το νικητή του ζευγαριού NESTLE – ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ για να μάθει τον αντίπαλο της στον ημιτελικό.

Το παιχνίδι δεν αντέχει πολύ κριτική καθώς οι απουσίες της ομάδας του OTE COSMOTE ήταν ουσιαστικές (κυριότερες Κανλής και Τσαμπούρης) και δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Κατσαΐτη να φανεί ανταγωνιστική.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον OTE COSMOTE να ξεκινά αρκετά δυνατά και με καλάθια του Ασημάκη να παίρνει προσωρινά κεφάλι στο σκορ με 5-8. Η πιεστική άμυνα ζώνης της κυπελλούχου σε συνδυασμό με την εξαιρετική της κυκλοφορία στην επίθεση, όπου είχαν μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μπιλικαΐδη και Χεργκελετζή, έφερε ένα σερί 19-0 για το 24-8, με το δεκάλεπτο να λήγει σε 27-10!

Στο 2ο δεκάλεπτοι οι πολλές αλλαγές της UNION EUROBANK έριξαν το ρυθμό τους με αποτέλεσμα να έχουμε το φτωχό 5-4 με τη διαφορά του ημιχρόνου στο +18(32-14).

Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται στην επανάληψη με την UNION EUROBANK να ανεβάζει ταχύτητα και να δοκιμάζει πράγματα ενόψει της δύσκολη συνέχειας σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Ο OTE COSMOTE δεν εγκατέλειψε ποτέ την προσπάθεια, βλέποντας και εκείνος το ματς ως μια σκληρή προπόνηση για τη συνέχεια των play off. Το τελικό 64-33 ήρθε φυσιολογικά.

Κορυφαίοι του αγώνα οι Χεργκελετζής, Μπιλικαΐδης  και Μυλωνάς. Οι Λεμονιάς και Γρυλλάκης ξεχώρισαν για τον OTE COSMOTE.

Διαιτητές : Ουσταμπατζίδης, Σκαλτσής.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Σωτηρόπουλος Ανδρέας (Παίκτης UNION EUROBANK):

”  Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι, τουλάχιστον από τη μεριά μας. Παίξαμε ένα καταπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, που παρότι ήμασταν πίσω στο σκορ 5-8 κάναμε ένα 19-0 και 22-2 κλείσαμε 27-10, θέσαμε τις βάσεις για τη μετέπειτα νίκη. Θεωρώ ότι ήρθε εύκολα. Ήταν ευκαιρία να παίξουν όλα τα παιδιά. Συνεχίζουμε και στο κύπελλο και ελπίζω να πάμε καλύτερα και στο πρωτάθλημα.”