64 - 50

07/06/2023 20:30 Play Off Super League 22/23 40'

The Newtons182315864
Entersoft107191450

Στον αγώνα μεταξύ της δε νιούτον και της Entersoft  οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 64-50.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθούν στο χρόνο ρυθμό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έχοντας σαν όπλο τους αιφνιδιασμούς κατάφεραν με επιτυχία να βρίσκουν απροετοίμαστη την αντίπαλη άμυνα και να προηγούνται με 10-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι εφάρμοσαν την ίδια ακριβώς τεχνική για να βρουν πρόσθετο σκορ αλλά η άμυνά τους συνέχισε να είναι ευάλωτη και η διαφορά παρέμενε σε βάρος τους στα ίδια επίπεδα  (18-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να πρωταγωνιστούν στον αγώνα και να πετυχαίνουν στα μισά της περιόδου να είναι στο +17 (29 12). Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου οι παίκτες της The Newtons συνέχιζαν να πατούν το γκάζι όπου με τρίποντα και αιφνιδιασμούς αύξαναν συνεχώς το υπέρ τους προβάδισμα πα’ιρνοντας από πολύ νωρίς το τίτλο του φαβορί για τη νίκη. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 41-17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πολύ χαλαροι κάτι το οποίο οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο καθώς με πίεση στην άμυνα και με αιφνιδιασμούς στην επίθεση καταδίκασαν τους αντιπάλους της σε ένα μπαράζ αστοχίας και λαθών κατεβάζοντας την απόσταση τους στους 14 πόντους στο 25ο λεπτό. Στην πορεία αν και οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν δυσκολίες στην καλή κυκλοφορία της μπάλας, η καλή τους ψυχολογία τους επέτρεπε να βρίσκουν σκορ από μακρινά σουτ και να προηγούνται με 20 πόντους στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (56-36).

Στα τελευταία κομμάτια του αγώνα, αν και η πλευρά της Entersoft ασκούσε ασφυκτική πίεση παντού το επιμέρους σκορ ήταν ισόπαλο στους 7 πόντους με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στην εναπμείνατα λεπτά μια αντεπίθεση διαρκείας των φιλοξενούμενων κατέβασε το δείκτη της διαφοράς αλλά όχι σε επίπεδα για να απειλήσει τους προπορευόμενους.