09/12/2021 20:30 Commercial League A 21/22 6 40'

Team1234OTT
ThinkDigital19184131670
Cosmote e-Value17812171771

Στον Αγώνα της 6ης  Αγωνιστικής για την Commercial League A μεταξύ της  TDG και της Cosmote E-Value οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στη 2η παράταση   με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70-71.

Στην αρχή οι ομάδες μπήκαν αποφασισμένες για τη νίκη με τη  TDG να ξεκινάει το παιχνίδι με σκορ 9-0 για να δεχτεί μια γρήγορη απάντηση 2 τριπόντων από τους φιλοξενούμενους  φτάνοντας ελάχιστα μετά τα πρώτα 5 λεπτά να περάσουν μπροστά με 9-11. Στην συνέχεια οι ομάδες σούταραν με καλά ποσοστά ευστοχίας δημιουργώντας  μια εξαιρετική προσδοκία για το τι παιχνίδι θα ακολουθούσε. Σκορ περιόδου 19-17.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η προσδοκία φάνηκε να μένει στα χαρτιά καθώς οι ομάδες στέρεψαν από ιδέες επιθετικά με τη TDG να μένει χωρίς πόντο για σχεδόν 6 λεπτά και τους φιλοξενούμενους να  σκοράρουν μόλις 5. Στο υπόλοιπο της περιόδου τα πολλά άστοχα τρίποντα πήραν σειρά με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο με 4 πόντους συνολικά και τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται αποσπώμενοι με 6 πόντους στην ανάπαυλα (23-29).

Στο 2ο  ημίχρονο, και οι 2 ομάδες εμπιστεύτηκαν τη ζώνη για την άμυνα τους με την Cosmote να αποκτάει καλό momentum και να ροκανίζει τη διαφορά στο καλάθι  στα μέσα της περιόδου και ισοφαρίζοντας 1 λεπτό αργότερα. Όντας έτσι “ζεστοί” συνέχισαν την αντεπίθεση τους καταφέρνοντας και να προηγηθούν  λίγο αργότερα με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου να τους βρίσκει μπροστά με 41-37.

Στο 4o Δεκάλεπτο φαινομενικά το ντεπόζιτο των γηπεδούχων φάνηκε να αδειάζει καθώς για τα επόμενα 5 λεπτά πέτυχαν 4 πόντους κάτι που αναπτέρωσε τις ελπίδες των φιλοξενούμενων ισοφαρίζοντας τους 5 λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί, καθώς 1 λεπτό αργότερα, πέρασαν μπροστά. Στα τελευταία κομμάτι του αγώνα το παιχνίδι έγινε “ροντέο” με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ με σημαντικότερη τη ισοφάριση σε 54-54 με 2 βολές (της TDG)  2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη που ήταν απάντηση σε βολές των φιλοξενούμενων 15 δευτερόλεπτα πριν.

Με το μάτς στη παράταση και τα αίματα αναμμένα η συνέχεια ήταν αναμενόμενη. Καμμιά ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει πάνω από 2 πόντους με τον αγώνα να μοιάζει πιο πολύ με box από άποψη σκοραρίσματος μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου καμμιά ομάδα δεν κατάφερε να δώσει το τελειωτικό χτύπημα στην αντίπαλη (61-61). Έτσι οι λογαριασμοί λύθηκαν στη δεύτερη παράταση όπου με ένα μεγάλο τρίποντο, 1”30 πριν το τέλος της, έδωσε 3 πόντους διαφορά στους φιλοξενούμενους που κατάφεραν να υπερασπιστούν αυτό το ισχνό προβάδισμα μέχρι τέλους και να πάρουν το ροζ φύλλο με 70-71 αλλά και τους 2 με ένα μεγάλο χειροκρότημα.