77 - 83

20/04/2019 17:00 Elite League 18/19 40'

Ελληνικά Πετρέλαια1521212077
DHL1225281883

Στον Αγώνα μεταξύ των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ Α.Ε. και της DHL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 77 – 83.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν αργό σχετικά τέμπο με μεγάλες και οργανωμένες επιθέσεις και γύρισαν την μπάλα, η DHL βασίστηκε κυρίως σε σουτ 3 πόντων, με το σκορ να είναι 9 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες ανέβασαν τον ρυθμό του αγώνα, οι επιθέσεις έγιναν πιο γρήγορες και η παραγωγή ανέβηκε, τα ΕΛΠΕ ευνοήθηκαν από αυτό και πήραν διαφορά 7 πόντων αλλά η DHL απάντησε με σερί 0 – 4 και η περίοδος έκλεισε με σκορ 15 – 12.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ορθολογικό, καθαρό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα πήγαν κυριολεκτικά neck and neck στο 2ο Δεκάλεπτο και εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 36 – 37 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 3ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι γύρισαν σε άμυνα man, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς με αιχμή τον Βλαχάκη Χ. και ανέβασαν το προβάδισμα σε 3 κατοχές, ενώ στα τελευταία 5 λεπτά πήραν φωτιά και στα τρίποντα, οι γηπεδούχοι σκοράραν κυρίως από την γραμμή των βολών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 57 – 65. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο το τέμπο παρέμεινε γρήγορο, οι παίκτες των ΕΛΠΕ έδειξαν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, κέρδισαν το επιμέρους σκορ της περιόδου και διατήρησαν καλή επιθετική παραγωγή αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν κάτω από 2 κατοχές και να σταματήσουν τον επιθετικό ρυθμό των παικτών της DHL, οι οποίοι συνέχισαν να είναι σοβαροί και συγκεντρωμένοι και με πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή διατήρησαν ένα προβάδισμα 2+ κατοχών και πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σκούτας, Καλογριάς