52 - 38

04/06/2022 14:00 Commercial League Major 21/22 16 40'

Σ.Υ.Τ.Α.191671052
OTE Cosmote 28157838

Στον Αγώνα της 16ης αγωνιστικής μεταξύ της  ΣΥΤΑ και της ΟΤΕ COSMOTE 2  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-38.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την άμυνα τους με σχηματισμό ζώνης ενώ οι αντίπαλοι τους με man to man. H επιλογή των φιλοξενούμενων ήταν πολύ κακή καθώς δεν μπορούσαν να αποτρέψουν το αντίπαλο σκοράρισμα μέσω των αιφνιδιασμών και το σκορ ήταν 15-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι παίκτες της Ote Cosmote συνέχιζαν να είναι κρύοι και δεν μπορούσαν να μιμηθούν τους αντιπάλους τους που με καλή κυκλοφορία της μπάλας και ευστοχία ανέβαζαν το ενεργητικό τους, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 19-8.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν και έγιναν ανταγωνιστικοί 0-7 και το σκορ ήταν 22-15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της ΣΥΤΑ έκοψαν τον αντίπαλο ρυθμό και με δικό τους ξέσπασμα στο τέλος που σκόραραν 6 αναπάντητους πόντους έκλεισαν το ημίχρονο σκορ 35-23

Στο 3ο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους αλλα έπειτα οι επιθέσεις ήταν λιγότερο αποτελεσματικές   και το σκορ ήταν 42-27 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Cosmote να αδρανοποιούν την αντίπαλη επίθεση αλλά δεν μπορούσαν να είναι αντίστοιχα αποδοτικοί και στην άλλη πλευρά του παρκέ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 42-30.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της ΣΥΤΑ εμφανίστηκαν με σκοπό να τελειώσουν το παιχνίδι και με σερί 8 πόντων έφεραν το σκορ στο  52-33 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα ο νικητής είχε ήδη καθοριστεί με τις ομάδες να παίζουν χαλαρά περιμένοντας το ρολόι του αγώνα να μηδενίσει με την περίοδο να κλείνει με σκορ 52-38.