56 - 81

10/11/2019 17:10 Super League A 19/20 2 40'

EY618161656
Mytilineos2615182281

Στον αγώνα της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος η ομάδα της EY που αγωνίστηκε με 5 παίχτες υποδέχθηκε την ομάδα της Mytilineos . Οι γηπεδούχοι με τους Κοκαράκη και Τρόντζο να πετυχαίνουν τους 43 από τους 56 πόντους της ομάδας τους πλήρωσαν το κακό τους πρώτο δεκάλεπτο και ηττήθηκαν. Οι φιλοξενούμενοι μοιράζοντας 27 assists και με 4 παίχτες να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων, πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα με τελικό σκόρ 56-81.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα ζώνης 2-1-2 και οι φιλοξενούμενοι man to man. Στο πρώτο 5λεπτο η ομάδα της Mytilineos ήταν καταιγιστική και πήρε προβάδισμα, με σκόρ 6-15. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν μόνο 6 πόντους στη πρώτη περίοδο με τον Κοκαράκη και τον Νεοφύτου. Οι γηπεδούχοι με πολυφωνία στην επίθεση ανέβασαν τη διαφορά και η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκόρ 6-26.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί και κατάφεραν να σκοράρουν περισσότερους πόντους στην επίθεση (επιμέρους σκόρ περιόδου 18-15) στην προσπάθεια τους να επιστρέψουν στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι όμως, έχοντας εξασφαλίσει μια διαφορά δεν κινδύνευσαν. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκόρ 24-41.

Στην συνέχεια της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν πιο μοιρασμένο, όμως οι γηπεδούχοι, πλήρωσαν το κακό ξεκίνημά τους και δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά παρά το γεγονός ότι ήταν ανταγωνιστικοί σε άμυνα και επίθεση. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκόρ 40-59, ενώ ο αγώνας έληξε 56-81.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κοκαράκης με 21 και Τρόντζος με 22 που πέτυχαν τους 43 από τους 56 πόντους της ομάδας τους, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τσούτσης με 19 με double double (19 πόντοι και 19 ριμπάουντ – 11 αμ. & 8 επιθ.), Μπερδεμπές με 14 (1) και Μοσχόβης με 12 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χρηστίδης, Ορφανός