70 - 69

04/02/2020 20:00 Elite League 19/20 10 40'

Deree1015201670
Eurobank2018171469

Για την Εlite League η ομάδα του Deree υποδέχθηκε την Union Eurobank και πήρε μια σημαντική νίκη με σκόρ 70-69 με 1 εύστοχη βολή του Γκρατσιάτου.

Στην πρώτη περίοδο και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man και οι φιλοξενούμενοι που ξεκίνησαν δυνατά προηγήθηκαν 6-12. Οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα και με ένα επιμέρους 13-8 μείωσαν σε 19-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με 7 πόντους αλλά οι γηπεδούχοι ξαναμείωσαν τη διαφορά και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 34-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ξανά με 7 πόντους αλλά το Deree που δεν τα παράτησε μείωσε ξανά και η περίοδος ολόκληρώθηκε με σκόρ 54-55.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και με ένα επιμέρους 6-0 πέρασαν μπροστά με σκόρ 60-55. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι που δεν δέχτηκαν κανένα καλάθι ισοφάρησαν ξανά και πέρασαν μπροστά με 60-61. Στο τελευταίο δευτερόλεπτο και ενώ το σκόρ ήταν ισόπαλο 69-69 ο Γκρατσίατος που κέρδισε φάουλ σε σούτ 3 πόντων ευστόχησε σε 1 βολή και διαμόρφωσε το τελικό 70-69.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γκρατσίατος με 20 (1) και Μπριασσούλης με 25 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Κοντοπάνος με 16 και Κοζομπόλης που έκανε double double με 18 πόντους και 20 ριμπάουντ

Διαιτητές: Ζιώγας, Κούλης