12/02/2020 21:30 Commercial League B 19/20 10 40'

Team1234OTT
OTE Cosmote 28121411752
Oracle1711143651

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής της Commercial League B, η OTE Cosmote 2 υποδέχτηκε την Oracle, όπου οι πρώτοι μετά από ένα τρομερό παιχνίδι που οδήγησε στην παράταση, κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με σκορ το τελικό 52-51.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νωχελικά για την ΟΤΕ Cosmote 2, καθώς δυσκολεύτηκε στην επίθεση και σε συνδυασμό με την κακή της άμυνα, οι φιλοξενούμενοι παίζοντας ελεύθερο και θεαματικό μπάσκετ με σωστές συνεργασίες, βρήκανε ανοιχτούς χώρους και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήτανε 4-11. Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε ίδιος για τα εναπομείναντα λεπτά της πρώτης περιόδου η οποία έκλεισε με σκορ 8-17.

Κλειστό παιχνίδι είχαμε στο 2ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς οι δύο ομάδες γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη, οι γηπεδούχοι μπήκανε πιο δυνατά θέλοντας να διορθώσουν την κακή τους εικόνα στην πρώτη περίοδο και τα καταφέρανε τρέχοντας ένα σερί 7-0. Μπορεί η Cosmote 2 να βρήκε τον εαυτό της, αλλά η Oracle έδειξε πόσο ανταγωνιστική ομάδα είναι και βάζοντας σημαντικούς πόντους τελείωσε το ημίχρονο με σκορ 20-28.

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια οι δύο ομάδες ξανά γύρισαν την άμυνά τους σε man-to-man, ο ρυθμός του παιχνιδιού όμως πήγαινε αργά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν με την σωστή αμυντική τους λειτουργία να κατεβάσουν τη διαφορά, με το σκορ να είναι 34-33, πέντε λεπτά πριν λήξει η περίοδος. Κάπου εκεί όμως η Cosmote 2 κόλλησε στο επιθετικό κομμάτι, με τους αντιπάλους της να βρίσκουν σημαντικές λύσεις που τους έδωσαν και πάλι το προβάδισμα με τη τρίτη περίοδο να κλείνει με σκορ 34-42.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι φάνηκε να ξανά βρίσκουν τα πατήματά τους, με υπομονή στην επίθεση και με γρανιτένια άμυνα, μείωσαν τη διαφορά και δεν έδωσαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στην Oracle, η οποία σκόραρε μόνο 3 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, που ήτανε αρκετοί όμως για να στείλουν το ματς στη παράταση, με την κανονική διάρκεια να κλείνει με σκορ 45-45.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες αν και κουρασμένες, φαινότανε ότι δύσκολα θα παραδοθούνε, μετά από πολλές εναλλαγές στο σκορ ο αγώνας στην παράταση ήτανε ένα ντέρμπι με τα όλα του. Με εκνευρισμό, αγωνία, σωστές και λάθος επιλογές το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο, όπου η Cosmote 2 με ένα ξέσπασμα 4-0, κατάφερε να πάρει το momentum το οποίο και κράτησε μέχρι τέλους με τους αντιπάλους της να μην προλαβαίνουν να μειώσουν τη διαφορά και το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-51.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μόντι Β. με 13, καθώς και οι Κοντογιάνηης Γ., Γρυλλάκης Κ. με 10 πόντους ο καθένας, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Λιουδάκης Γ. με 19(3) που είχε βοήθεια από τον Παπαιωάννου Β. με 12 πόντους.

Διαιτητές: Ζιώγας, Γεωργακίου