46 - 65

10/03/2022 20:30 Commercial League A 21/22 13 40'

Cosmote e-Value1112111246
ThinkDigital1916131765

Στον Αγώνα της 13ης αγωνιστικής μεταξύ της  Cosmote E-Value και της TDG οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46-65.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι δυο αντίπαλοι έπαιζαν άμυνα ζώνης με σκοπό να αμυνθούν επιτυχημένα στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι επιθετικά επέλεξαν να παίξουν οργανωμένες επιθέσεις αλλά έπεφταν συχνά σε λάθη ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν κλεψίματα και έβγαιναν σε αιφνιδιασμούς που τους έδωσαν προβάδισμα στο σκορ με 2-12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να έχουν αμυντικά προβλήματα και με ένα καλό σερί επιθετικά κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-19.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ατομική με σκοπό να περιορίσουν την επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων αλλά δεν μπόρεσαν να έχουν καλές συνεργασίες  και επιθετικά ήταν άστοχοι  και δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο από το 19-27 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου τα αμυντικά τους προβλήματα των παικτών της Cosmote E-Value  συνέχισαν να κάνουν την εμφάνιση τους και οι αντίπαλοι τους έβρισκαν διαδρόμους και διείσδυαν στην αντίπαλη άμυνα βρίσκοντας πιο εύκολο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει με 23-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα αμυντικά πλάνα παρέμειναν ίδια όπως και το τέμπο. Αυτό το οποίο άλλαξε ήταν η απόδοση των φιλοξενούμενων που έμειναν χωρίς σκορ για 3 λεπτά λόγω της βελτίωσης της άμυνας των γηπεδούχων. Η διαφορά κρατήθηκε στα ίδια επίπεδα όμως επειδή επιθετικά δεν ήταν αποτελεσματικοί στα πρώτα 5 λεπτά (26-40). Στην πορεία οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πάλι δυναμικά στη προσπάθεια τους να μειώσουν το σκορ αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν ρυθμό και απαντούσαν ουσιαστικά με τρέξιμο στο γήπεδο με την περίοδο να κλείνει με σκορ 34-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι ομάδες έβγαζαν βιαστικές αποφάσεις στην επίθεση τους  και το επιμέρους σκορ ήταν 6-6  με 5 λεπτά για λήξη κάνοντας το έργο των γηπεδούχων πιο δύσκολο. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να σκοράρουν καταδικάζοντας τις πιθανότητες τους να διεκδικήσουν τη νίκη ολοκληρώνοντας το τελικά με ήττα 46-65 το παιχνίδι.

ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Χ. ( ΠΑΙΚΤΗΣ COSMOTE E-VALUE)