63 - 45

19/06/2019 20:45 Play Off Elite League 18/19 40'

Deree111628863
Kaizen Gaming15148845

Μια μεγάλη νίκη πήρε η ομάδα του DEREE επί της STOIXIMAN και έκανε το 2-1 στην ημιτελική σειρά της ELITE LEAGUE και μαζί πήρε την πρόκριση στο μεγάλο τελικό! Η ομάδα του κολλεγίου έκανε ένα φανταστικό τρίτο δεκάλεπτο όπου επικράτησε πλήρως στο παρκέ, πήρε διψήφια διαφορά πόντων και τελικά έφτασε πιο εύκολα από ότι αναμενόταν με βάση την εικόνα των δύο πρώτων αγώνων στη νίκη. Η STOIXIMAN είχε δείξει καλύτερη εικόνα από την αντίπαλο της στα 2 πρώτα ματς, όμως στο 3ο και σημαντικότερο της σειράς δεν κατάφερε να κρατήσει την συγκέντρωση της για 40 λεπτά και απέναντι σε έναν αντίπαλο με την ενέργεια του DEREE έφτασε μοιραία στην ήττα!

Με ένα εντυπωσιακό Λάσκαρη στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ξηνταβελώνη μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση. Ο FORWARD της STOIXIMAN είχε 3 τρίποντα τιμωρώντας όποια βοήθεια πήγαινε να δώσει ο παίκτης του στο μαρκάρισμα του Παπάζογλου ή του Παπαδόπουλου. Οι Κουβούσης και Αντωνόλπουλος μπήκαν και εκείνοι με πολύ ενέργεια στο παρκέ και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ 11-15 για τους φιλοξενούμενους.

Η είσοδος του δυναμικού Δασκαλάκη έδωσε καλάθια μέσα στη ρακέτα για τη STOIXIMAN (11-17 και 13-19) με το Ραλλάκη να κάνει επίδειξη της υψηλής τεχνικής του με όμορφα μπασίματα (21-21)! Το DEREE έβγαλε ενέργεια στο παρκέ και πήρε για πρώτη φορά διαφορά μεγαλύτερη της μίας κατοχής (27-23) όμως οι Πιαλόγλου και Κουτσουβάς οδήγησαν τη STOIXIMAN σε ένα σερί 0-6 για το 27-29 του ημιχρόνου.

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό της αναμέτρησης. Στο διάστημα αυτό το DEREE έβαλε μεγάλα σουτ (5 τρίποντα, 2 οι Αντωνόπουλος και Μπριασσούλης και 1 ο Ελέζογλου), έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και με αιχμή του δόρατος τον εντυπωσιακό Μπριασσούλη έκανε ένα σερί 13-0 μετατρέποντας το «ρευστό» 39-35 σε 52-35! Η STOIXIMAN είχε κακές επιλογές στην επίθεση και ακόμη πιο κακές επιστροφές στην άμυνα. Η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους με τρίποντο του Αντωνόπουλου στη λήξη του δεκαλέπτου με τη STOIXIMAN να θέλει ένα θαύμα στην 4η περίοδο για να επιστρέψει.

Η ομάδα του  DEREE, λόγω του νεαρού της ηλικίας των παικτών της, έχει ένα χαρακτηριστικό. Αν βρει ρυθμό και ψυχολογία δύσκολα χάνει παιχνίδι. Και πράγματι με το σκορ στο +18 δεν έγινε κανένα θαύμα γιατί δεν το επιτρέψανε. Με την άμυνα να συνεχίζει να είναι πιεστική η ομάδα του DEREE δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να φανούν απειλητικοί με τη διαφορά να παραμένει σταθερά πάνω από τους 16 πόντους. Το τελικό 63-45 ήρθε δίκαια για τους πρωταθλητές!

Ο Μπριασσούλης ήταν ο MVP της αναμέτρησης με 20 πόντους, 14 εξ αυτών στην 3η περίοδο και οι 12 σερί! Η παρουσία του στο διάστημα αυτό ήταν η πλέον καθοριστική. Οι Αντωνόπουλος, Ραλλάκης και Ελέζογλου ακολούθησαν σε απόδοση, με όλους τους παίκτες του DEREE να προσφέρουν στη νίκη της ομάδας τους. Κακή επιθετικά η STOIXIMAN, κανείς δεν έπιασε τα γνωστά επιθετικά standard απόδοσης, πέραν του Λάσκαρη, με τα «βαριά» χαρτιά της ομάδας Παπαδόπουλο και Κουτσουβα να μένουν στα ρηχά.

Διαιτητές : Ορφανός, Τηγάνης, Βελέντζας.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Ραλλάκης Χρήστος  (Παίκτης DEREE):

” Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με αντίπαλο μια ομάδα που μας έχει δυσκολέψει πάρα πολύ φέτος στα προηγούμενα ματς. Ήμασταν προετοιμασμένοι απέναντι στη ζώνη, δουλέψαμε πολύ δυνατά. Όλα τα παιδιά παίξανε για την ομάδα, το σημαντικότερο, κανείς δεν έπαιξε για τον εαυτό του. Ήμασταν σε καλή μέρα, βγήκαν οι άμυνες. Πιστεύω πως το 63-45 αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα .  “

Παυλιάς Δημήτρης (Παίκτης STOIXIMAN) :

” Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι από την ομάδα του DEREE που πήγε δίκαια στον τελικό. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Καλή τύχη στον τελικό και στις δύο ομάδες.  Να έχουμε την υγεία μας  του χρόνου. Καλό καλοκαίρι σε όλους.  “