13/06/2019 22:10 Play Off Elite League 18/19 40'

Kaizen Gaming2311141462
Deree1317151257

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Ένα εξαιρετικό παιχνίδι έγινε το βράδυ της 13 Ιουνίου στο κλειστό του Ψυχικού ανάμεσα στην Stoiximan και το Deree στα πλαίσια του 2ου ημιτελικού  της Elite league κατηγορίας. Ο πρώτος ημιτελικός είχε κριθεί στην παράταση με τους παίχτες του κολλεγίου να φεύγουν νικητές με έναν πόντο διαφορά. Στην ρεβάνς οι παίχτες της Stoiximan έπαιξαν εξίσου καλά με το προηγούμενο ματς αλλά η ειδοποιός διαφορά ήταν η θέληση για την νίκη, αλλά και να πάει η σειρά σε 3ο παιχνίδι, πράγμα που επιτευχθεί αφού οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 62 – 57.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους παίχτες του Coach Ξηνταβελώνη να δείχνουν το ποσό θέλουν το ματς από την αρχή. Πιστοί σε ένα εξαιρετικό πλάνο σε άμυνα και σε επίθεση με αποτέλεσμα από ένα σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι να έχουν ρόλο παρατηρητή στο παιχνίδι. Ο Παπάζογλου κάτω από την ρακέτα έπαιζε εξαιρετικά και στις 2 μεριές του παρκέ με αποκορύφωμα να καταφέρει να γεμίσει αρκετά γρήγορα τους αντιπάλους του με φάουλ. Από την ομάδα του Deree στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο ο μόνος που πάλευε να αλλάξει τον ρυθμό και με τους πόντους του να διατηρήσει την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο ήταν ο Γερονίκος που πέτυχε τος 8 από τους 13 πόντους της ομάδας του. Το τελείωμα της περιόδου βρήκε λοιπόν την ομάδα της Stoiximan να προηγείται με 23 – 13 δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ισορροπία επανήλθε άμεσα. Οι παίχτες του Coach Μαρκόνη μπήκαν εντελώς μεταμορφωμένοι στο παρκέ και με μπροστάρηδες τον Αγγελή που πέτυχε 8 πόντους με 2 τρίποντα και τον Δάρμη με 4 το ματς ήρθε στα ίσα (25 – 25). Από εκείνο το σημείο ο αγώνας έγινε αμφίρροπος για το υπόλοιπο της διαρκείας του. Οι γηπεδούχοι κάπου εκεί άρχισαν να ξυπνάνε από τον λήθαργο και με την βοήθεια κυρίως του Παπαδόπουλου πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 34 – 30.

Στην 3η περίοδο η εικόνα του παιχνιδιού έμοιαζε παρά πολύ με την 2η. Οι 2 ομάδες εναλλάσσονταν συνέχεια στο προβάδισμα αλλά καμία δεν κατάφερνε να ξεφύγει. Κουτσουβάς, Παπαδόπουλος και Παπάζογλου ήταν οι παίχτες που ξεχώριζαν και διατηρούσαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ. Από την άλλη οι νεαροί του Deree παίζοντας δίχως άγχος κατάφερναν να ισορροπούν το παιχνίδι κυρίως με την βοήθεια του εξαιρετικού Γερονίκου που προσπαθούσε το ίδιο  ακούραστα και στην άμυνα με στόχο να περιορίσει και να κουράσει τον Παπάζογλου.

Στην 4η και τελευταία περίοδο οι παίχτες της Stoiximan χάρις ένα  ξέσπασμα περίπου στο 33´ με τα τρίποντα των Παπαδόπουλου και Κουτσουβά κατάφεραν και έχτισαν μια διαφορά η οποία θα τους έδινε στο τέλος και το ροζ φύλλο του αγώνα. Από ένα σημείο και μετά η παρατεταμένη αστοχία των παιχτών του Deree από μέση απόσταση έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα όπου βρήκε τους γηπεδούχους να φεύγουν νικητές και να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Πέμπτη 20/06 στο κλειστό του Deree έτσι ώστε να ξεκαθαρίσει ποια ομάδα θα πάρει το εισιτήριο για τον τελικό.

Για τους νικητές εξαιρετικοί ήταν ο Παπαδόπουλος με 20 πόντους και ο Παπάζογλου με 15, ενώ για την ομάδα του Deree βοήθησε σημαντικά ο Γερονίκος που πέτυχε 18.

Διαιτητές : Θεοδωρόπουλος, Αντωνιάδης, Μαρτιναίος