48 - 49

19/02/2024 20:30 Shipping League 23/24 14 40'

EastMed912151248
Tsakos Group49191749

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπυ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η ομάδα της TSAKOS GROUP πέτυχε μία τεράστια νίκη με 48-49 επί της ομάδας της EASTMED και με ρεκόρ 5-1 συνεχίζει την επέλαση της προς την κορυφή της Shipping League A. Η EASTMED έχασε μεγάλη ευκαιρία να μπει στο παιχνίδι των πρώτων θέσεων και με ρεκόρ 3-4 στοχεύει την τετράδα.

Το παιχνίδι σίγουρα δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και χωρίς καλές συνεργασίες επιθετικά, είχαν όμως πολύ πάθος και για τη νίκη και συναρπαστική εξέλιξη.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες. Στο πρώτο δεκάλεπτο τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο, με την ομάδα της TSAKOS GROUP  να δυσκολεύεται αφάνταστα απέναντι στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων της για το φτωχό 9-4 του δεκαλέπτου.

Οι ομάδες βελτιώθηκαν κάπως στο δεύτερο δεκάλεπτο με την EASTMED και πάλι να αποδίδει καλύτερα σε άμυνα και επίθεση για το επιμέρους 12-9 του δεκαλέπτου και 21-13 του ημιχρόνου.

Η TSAKOS GROUP άλλαξε και αυτή την άμυνα της σε ζώνη, μια κίνηση που την βοήθησε να ελέγξει το ρυθμό και να αποδώσει καλύτερα και επιθετικά. Με τον Κούρτη να πετυχαίνει 2 τρίποντα και συνολικά 8 πόντους ξεκίνησε την αντεπίθεση της μειώνοντας σε 36-32.

Πλέον το παιχνίδι είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς κατοχή (36-36 και 40-40 στο πεντάλεπτο). Η TSAKOS GROUP κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη χάρη στην ψυχραιμία της από τις βολές και το μεγάλο τρίποντο του Κούρτη που της έδωσε το προβάδισμα και μια μεγάλη νίκη!

Ο Κούρτης MVP του αγώνα χάρη στα μεγάλα σουτ που πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ευθυμίου σταθερά καλός σε όλο τον αγώνα. Αντωνάκος και Χρυσάγης οι καλύτεροι για την EASTMED.