57 - 65

20/06/2023 22:00 Play Off Major Elite League 22/23 40'

Kaizen Gaming1611191157
Motor Oil1316122465

Στον τρίτο τελικό της Elite Μajor League οι παίκτες της Motor Oil πήραν το προβάδισμα στη σειρά με σκορ 2-1 κερδίζοντας τους παίκτες της Kaizen Gaming με 57-65.
Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των δύο πλευρών επέλεξαν ατομική άμυνα για να ανταποκριθούν στις οργανωμένες επιθέσεις των αντιπάλων τους. η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν η γηπεδούχος η οποία εκμεταλλεύτηκε τα επιθετικά λάθη των αντιπάλων της και με σουτ τριών πόντων βρισκόταν μπροστά με 11-4 στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν βρίσκοντας διόδους προς το αντίπαλο καλάθι.  Ετσι η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 16-13.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο αγώνας έγινε οριακός με τους παίκτες της Μotor Οil να κρατούν τα ίδια επίπεδα απόδοσης και να μειώνουν στον ένα πόντο για να δεχτούν τρίποντη απάντηση και να βρίσκονται πίσω με 27-23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η πολύ καλή άμυνα που προέβαλαν οι φιλοξενούμενοι κράτησε τους γηπεδούχους στο μηδέν και τους έδωσε τη δυνατότητα να περάσουν μπροστά στο ημίχρονο 27-29.
Στο τρίτο δεκάλεπτο με το ρυθμό να συνεχίζει να είναι γρήγορος και οι δύο ομάδες έβρισκαν ισάξιο σκορ και έτσι αυτό στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 34-33. Στην πορεία η πολύ γρήγορη εναλλαγή επιθέσεων και τα πολλά φάουλ δεν επηρέασαν την παραγωγικότητά της κάθε πλευράς με την Kaizen Gaming να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 46-41.
Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η κάθε πλευρά έδειχνε πώς ήταν ισάξια με την άλλη όπου οι φιλοξενούμενοι αν και ισοφάρισαν στους 46 πόντους δεν κατάφεραν να προηγηθούν και είδαν τους γηπεδούχους να προηγούνται με 54-50 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα όμως οι παίκτες της Motor Oil παίζοντας δυνατά αποφασιστικά και με ώριμη σκέψη στην εκτέλεση σκόραραν 11 αναπάντητους πόντους κρατώντας από εκείνο το σημείο τα ηνία του αγώνα και εξασφαλίζοντας στο τέλος του το προβάδισμα στη σειρά.