02/03/2023 19:30 Shipping League 22/23 16 40'

Kyklades Maritime919191663
Angelicoussis Group1910121152

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 16ης αγωνιστικής μεταξύ της Kyklades Maritime και της Angelicoussis Group οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-52.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man. Ο ρυθμός ήταν γρήγορος και ομάδες έπαιζαν οργανωμένα χωρίς κάποια από τις 2 να ξεφεύγει στο σκορ το οποίο στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 5-7. Αυτό όμως δεν ίσχυσε στη συνέχεια αφού οι φιλοξενούμενοι με 10 σερί πόντους κατάφεραν να προηγούνται με σκορ 9-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν καλό ξεκίνημα και κατάφεραν να μειώσουν στους 5 πόντους στα μισά της περιόδου 15-20. Στο υπόλοιπο και οι 2 ομάδες είχαν πολλά τρίποντα και ήταν κοντά στο σκορ. Χαρακτηριστικά το σκορ ήταν ισόπαλο στους 25 πόντους και το ημίχρονο έκλεισε με 28-29. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες στις Kyklades κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και προηγούνταν με σκορ 35-29 στο 25o λεπτό του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους έμειναν χωρίς καλάθι για 5 λεπτά κάτι το οποίο λειτούργησε ανασταλτικά στην προσπάθειά τους για νίκη. Μέχρι το κλείσιμο της τρίτης περιόδου και οι 2 επιθέσεις πήραν καλό βαθμό αφού είχαν επιμέρους σκορ 12-12.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι 2 ομάδες έπαιζαν ωραίο μπάσκετ με τους γηπεδούχους να είναι καλύτερoi αφού περιόρισαν την επιθετική δραστηριότητα των αντιπάλων τους και βρέθηκαν να προηγούνται με 8 στο 35o λεπτό του αγώνα (51-43). Στα τελευταία εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες Angelicoussis Group κατέβασαν τη διαφορά στους 3 πόντους (51-48) αλλά η προσπάθειά τους αυτή δεν είχε συνέχεια και έτσι οι γηπεδούχοι σφράγισαν μια μεγάλη γι αυτούς νίκη.

ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ. (ΠΑΙΚΤΗΣ KYKLADES MARITIME)

ΜΑΡΓΩΝΗΣ Α. (ΠΑΙΚΤΗΣ ANGELICOUSSIS GROUP)