79 - 68

16/05/2023 20:30 Shipping League 22/23 10 40'

Kyklades Maritime1717202579
Minerva Marine1116152668

Στον αγώνα μεταξύ της Kyklades Maritime και της Minerva Marine, οι πρώτοι πήραν τη νίκη με σκορ 79-68.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ατομική ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις ομάδες να επιτίθενται οργανωμένα και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 6-7. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8 πόντων χάρη και σε βολές πήρε τα ηνία και προηγούνταν 17-11 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντεδρασαν όπου με ένα σερί συνολικά 11 πόντων πλησίασαν τους αντιπάλους τους σε αναπνοή με το σκορ στα μισά της περιόδου 20-19. Στο υπόλοιπο της περιόδου όμως οι γηπεδούχοι καταφέρνοντας να σημειώσουν σκορ από μακριά έβγαλαν αντίδραση και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +7 (34-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γρήγορες επιθέσεις κυριάρχησαν κάτι το οποίο κρατούσε τις ισορροπίες ανάμεσα στις ομάδες σταθερές με τους γηπεδούχους στο 25ο λεπτό του αγώνα να βρίσκονται μπροστά με 40-32. Στην πορεία ο ρυθμός έπεσε με τις ομάδες να κάνουν πολλά φάουλ. Αυτό δεν εμπόδισε την Kyklades Maritime να βελτιώσει το προβάδισμά της αφού μέχρι την λήξη της τρίτης περιόδου ο φωτεινός πίνακας έγραφε 54-42.

Στα τελευταία κομμάτια του αγώνα οι φιλοξενούμενοι με ένα καλό ξεκίνημα είχαν 5 μαζεμένους πόντους βοηθώντας τους να μαζέψουν έστω και λίγο τη διαφορά. Αυτοί όμως ήταν ακόμα υπολογίσιμη αφού με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη το σκορ ήταν 64-55. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα και οι 2 ομάδες βλέποντας τους χώρους κλειστούς δοκίμασαν αρκετά σουτ 3 πόντων. Αυτά προσέφεραν το απαραίτητο σκορ για να μην απειληθούν οι γηπεδούχοι και να πάρουν τη νίκη.

ΚΟΥΡΤΑΛΗΣ Ν. (ΑΡΧΗΓΟΣ KYKLADES MARITIME)