69 - 57

29/11/2022 20:30 Shipping League 22/23 5 40'

Kyklades Maritime2117151669
Tsakos Group1610141757

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της Kyklades Maritime και της Tsakos Group οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69-57.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών αποφάσισαν να επιστρατεύσουν άμυνα ζώνης με σκοπό να ανταποκριθούν στις γρήγορες επιθέσεις. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν η γηπεδούχος όπου με 8 μαζεμένους πόντους στα πρώτα 2 λεπτά κατάφερε από νωρίς να βρεθεί μπροστά με το σκορ να είναι 8-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό αλλά οι αντίπαλοί τους κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά με την περίοδο να κλείνουν με σκορ 21-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες εμφανίστηκαν άστοχες καθώς για 2 λεπτά καμία από τις 2 δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι. Αυτό έδωσε στη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν στον πόντο αλλά από εκείνο το σημείο οι αντίπαλοι τους απάντησαν και το σκορ ήταν 26-21 στα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο η διαφορά αυξήθηκε χάρη στα μεγαλύτερα ποσοστά ευστοχίας σουτ 3 πόντων των γηπεδούχων έναντι των αντιπάλων τους που τους έφεραν μπροστά με διψήφια διαφορά 38-26 στο τέλος στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφερα να παίξουν με την ίδια αποτελεσματικότητα κρατώντας τη διαφορά στα ίδια επίπεδα έχοντας ως όπλο τα πολλά σερί σουτ 3 πόντων που δοκίμαζαν, και το σκορ ήταν 48-34 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι ομάδες συνέχισαν να παίζουν με τον ίδιο γρήγορο ρυθμό παρά τη διαφορά χωρίς ωστόσο τους παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας να καταφέρουν να μειώσουν την σε βάρος τους διαφορά (53-40).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Kyklades κατάφεραν να επιχειρούν πολλά ελεύθερα σουτ σε ένα διάστημα όμως που οι αντίπαλοί τους κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα χωρίς όμως να γίνει πιο απειλητική με το σκορ να είναι 61-50 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά οι βιαστικές επιθέσεις των φιλοξενούμενων, τους καταδίκασαν στο κίτρινο φύλλο αγώνα παρά την αστοχία των παικτών τις κυκλάδες.