69 - 68

06/02/2024 22:00 Elite League 23/24 11 40'

Motor Oil1512212169
Deree1327141468

Αήττητη συνέχισε στην Elite League η σπουδαία ομάδα της MOTOR OIL φτάνοντας το ρεκόρ της στο εντυπωσιακό 8-0. «Θύμα» της αυτή τη φορά η ομάδα του DEREE με τελικό σκορ 69-68, με τη MOTOR OIL να ντουμπλάρει τις φετινές νίκες της και στην ουσία να κλειδώνει από τώρα την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνέχεια χέρια. Η ομάδα του Αυγουλή είχε την υπεροχή στην ρακέτα, όμως το DEREE με τρίποντα από την περιφέρεια έμεινε κοντά στο σκορ (15-13).

Ανατροπή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του κολλεγίου να βγάζει τη συνήθη ενέργεια της στο παρκέ, την άμυνα της να γίνεται όλο και πιο πιεστική και να τρέχει ένα σερί 0-12 για το 15-25. Τελικά πέτυχαν 4 τρίποντα και συνολικά 27 πόντους για το 27-40 του ημιχρόνου, με τη MOTOR OIL να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό της.

Και όμως η ομάδα της MOTOR OIL αντέδρασε άμεσα. Πέρασε την μπάλα από τα χέρια των Μπούτα και Ζαχαρόπουλο, ανέβασαν ένταση στην περιφερειακή τους άμυνα και έκαναν γρήγορα την ανατροπή (40-44 στο εικοστό πέμπτο λεπτό) περνώντας μάλιστα μπροστά στο σκορ, πριν το DEREE βγάλει αντίδραση για το 48-54 του δεκαλέπτου.

Με σερί 8-0 η MOTOR OIL πέρασε και πάλι μπροστά με 56-54, με το DEREE να πετυχαίνει τρία τρίποντα σερί και πάρει εκ νέου μικρό προβάδισμα (62-64). Ένα τρίποντο του Μπούτα έκανε το 65-64, με τον Πολυχρονόπουλο να πετυχαίνει τις κρίσιμες βολές το αγώνα και το DEREE να μην καταφέρνει να πετύχει το καλάθι της νίκης στην τελευταία του επίθεση.

Ο Μπούτας με  19 πόντους MVP της αναμέτρησης. Πολυχρονόπουλος, Βουρτζούμης και Ζαχαρόπουλος ακολούθησαν σε απόδοση. Ρούμπας και Kastratovic οι καλύτεροι για το DEREE.