45 - 46

07/02/2018 20:15 Elite League A 17/18 40'

Nestle15941745
OTE Cosmote1013111246

Στο κλειστό του Deree διεξήχθη ένα πραγματικό ντέρμπι μεταξύ NESTLE και OTE COSMOTE με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται στην τελευταία φάση του παιχνιδιού. Ένας αγώνας με σκληρές άμυνες, γρήγορες εναλλαγές της μπάλας στην περιφέρεια και με γρήγορους αιφνιδιασμούς. Ο πίνακας στο τέλος του παιχνιδιού έγραψε 45 – 46 υπέρ του OTE-COSMOTE.

Στην πρώτη περίοδο η ομάδα της NESTLE μπήκε πολύ επιθετικά και αποφασιστικά και με 6 συνεχόμενους πόντους του ΣΕΛΙΤΑ ΚΩΣΤΑ δημιουργήθηκε μία διαφορά 8 πόντων, 2-10. Σε αυτό το σημείο για να ηρεμήσουν οι  φιλοξενούμενοι ο προπονητής τους κύριος ΚΑΤΣΑΙΤΗΣ κάλεσε εσπευσμένα τάιμ αόυτ. Με τη συνέχεια του αγώνα σαφώς βελτιωμένοι και με πρωταγωνιστή τον αρχηγό τους ΤΣΑΜΠΟΥΡΗ, ο οποίος πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 15-10.

Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση από μεριάς ΟΤΕ-COSMOTE o KOΠΕΤΙΝΑΣ ο οποίος σημείωσε συνολικά 7 πόντους. Από την απέναντι όχθη με σκόρερ 5 διαφορετικούς παίκτες η ομάδα της NESTLE κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ αλλά σε απόσταση αναπνοής με το ημίχρονο να κλείνει με 24-23.

Η Τρίτη περίοδος ήταν η χειρότερη παραγωγικά για την NESTLE καθώς οι παίκτες της υπέπεσαν σε αρκετές λάθος επιλογές στην τελική προσπάθεια. Ως αποτέλεσμα κατάφεραν να σημειώσουν μόνο 4 πόντους και συγκεκριμένα όλοι ήταν από τον ΣΕΛΙΤΑ ΚΩΣΤΑ. Η ομάδα του OTE-COSMOTE με τον ΚΟΠΕΤΙΝΑ να συνεχίζει να σκοράρει κατάφερε να πάρει προβάδισμα 6 πόντων 28 – 34. Σε αυτό το σημείο βοήθησε πολύ η δυναμική του ΓΡΥΛΛΑΚΗ ο οποίος καθάρισε πολλές φάσεις κάτω από τα καλάθια.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε αρκετά σκληρό και οι παίκτες υπέπεσαν σε αρκετά φάουλ. Από την γραμμή των ελευθέρων βολών η ομάδα της NESTLE σημείωσε μόνο στην τελευταία περίοδο 11 πόντους ξεχωρίζοντας με την ευστοχία του ο ΣΕΛΙΤΑΣ (συνολικά στο παιχνίδι είχε 9/9). Προηγήθηκαν μάλιστα 40-39 λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Με διαδοχικούς πόντους από τις 2 πλευρές ο πίνακας έγραφε 45-46 20΄΄ πριν το τέλος. Δυστυχώς εκεί ο μεγάλος άτυχος του παιχνιδιού ΣΕΛΙΤΑΣ σε μία φάση διεκδίκησε την μπάλα και ΄έβγαλε΄ το δάκτυλο του με αποτέλεσμα στην τελευταία καθοριστική φάση να λείπει από τον αγώνα. Με μεγάλη αγωνία εξελίχθηκε η τελευταία φάση στην οποία από την ομάδα της NESTLE o ΤΖΑΦΕΡΗΣ σηκώθηκε για τρεις το τελευταίο δευτερόλεπτο αλλά δυστυχώς για αυτόν το σουτ κατέληξε στο στεφάνι βρίσκοντας νικητές τους παίκτες του OTE-COSMOTE.

Από την ομάδα των χαμένων ξεχώρισε ο ΣΕΛΙΤΑΣ με 23 πόντους, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ. Από την ομάδα των νικητών ξεχώρισαν οι ΤΣΑΜΠΟΥΡΗΣ με 21 πόντους, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα καθώς και ο ΚΟΠΕΤΙΝΑΣ με 13 πόντους  και 8 ριμπάουντ.

Διαιτητές:Αντωνίου, Σελλήνας

Δηλώσεις Προπονητών/Παικτών:

Γιώργος Κατσαίτης(Προπονητής OTE-COSMOTE):

΄΄Όπως πάντα, έτσι και σήμερα τα παιχνίδια μεταξύ OTE- COSMOTE με NESTLE τα ευχαριστιόμαστε πάρα πολύ, είναι πολύ δυνατά και όλα γίνονται ντέρμπι και κρίνονται στα τελευταία δευτερόλεπτα΄΄

Από την μεριά της NESTLE οι παίκτες δεν ήταν σε θέση να δώσουν κάποια συνέντευξη εξαιτίας της μεγάλης έντασης που είχαν.