OTE Cosmote vs Eurobank

42 - 75

18/12/2023 19:30 Commercial League A 23/24 6 40'

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ της OTE COSMOTE και της EUROBANK οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42-75.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έδωσαν  γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι  με την πρώτη ομάδα να παίζει man to man άμυνα και την δεύτερη ομάδα να παίζει ζώνη άμυνας. Στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα και οι δύο ομάδες έκανα οργανωμένες επιθέσεις φέρνοντας έτσι σε ισορροπία το παιχνίδι με την EUROBANK να είναι λίγο πιο εύστοχη (11-14). Στην συνέχεια η ομάδα της EUROBANK ανέβασε και άλλο το ρυθμό και παράλληλα με την αστοχία της OTE COSMOTE κατάφερε να ανοίξει την  μεταξύ τους <<ψαλίδα>> (13-25).

Στην 2η περίοδο η πρώτη ομάδα άλλαξε την άμυνά της σε ζώνη χωρίς  να καταφέρει να συγκρατήσει επιθετικά την αντίπαλο ομάδα καθώς η δεύτερη ομάδα έκανε πολλά κλεψίματα πετυχαίνοντας εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και μαζί με την αστοχία της OTE COSMOTE , κατάφερε να εκτοξευθεί ακόμα η διαφορά κλείνοντας έτσι το ημίχρονο με σκορ 19-50.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η ομάδα της OTE COSMOTE οργανώθηκε καλύτερα αμυντικά και παίζοντας λίγο καλύτερη επίθεση κατάφερε να έχει μια λίγο πιο ισορροπημένη 3η περίοδο με το σκορ 24-61.

Στο 4ο Δεκάλεπτο η ομάδα της EUROBANK αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά , η ομάδα της OTE COSMOTE προσπάθησε να μειώσει το σκορ χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα καθώς η δεύτερη ομάδα φάνηκε πιο συγκροτημένη και οργανωμένη επιθετικά και έτσι σφράγισε τη νίκη με το τελικό σκορ 42-75.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Γεωργιάκος Γεώργιος με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο  Ζωγόπουλος Κανέλλος με 9 ριμπάουντ και 5 ριμπάουντ  , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μυλωνάς Νικόλαος με 25 προσωπικούς πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Κοζομπόλης Γεώργιος με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της OTE COSMOTE να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της EUROBANK να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την νίκη.

Ζωγόπουλος Κανέλλος (Παίκτης OTE Cosmote)